Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


Qerosi dhe Vëllëzerit

Shko poshtë

Qerosi dhe Vëllëzerit Empty Qerosi dhe Vëllëzerit

Mesazh nga miri_love prej Fri Jul 18, 2014 1:24 pm

Na ishin nje here tre vellezer. Nje dite prej ditesh dy te medhenjte u zune me te voglin dhe u ndane. Dy te medhenjte moren shtepine dhe token,ndersa me te voglit qe ishte qeros,i dhane vetem nje mez.
- Ma bene me te padrejte, - i tha qerosi, - por do te ma paguajne shtrenjte,ata dhe fshati.
U mendua e stermendua cfare te bente dhe i erdhi ndermend te therte mezin.
Theri mezin dhe mblodhi gjithe qente e fshatit dhe i tha:
- Shikoni,do iu jap mish sa te doni. Por a do m’i jepni leket pas nje jave?
Qente shikonin mishin,luanin bishtin dhe zgjateshin te merrnin nga nje cope.
I pa qerosi duke luajtur bishtin dhe tha me vete: “keta s’kane goje te flasin,por me duket se duan te thone po”.
Edhe ua shperndau mishin qenve,ndersa lekuren e hodhi mbi nje gardh.
- Ja ku e ke, - i tha qerosi gardhit, - por pas nje jave do me japesh parate.
Fryjti era dhe lekundi gardhin,atehere qerosi kujtoi se gardhi donte t’i thoshte “po”.
Pasi kaloi java,qerosi i mori gjithe qente e fshatit dhe i mbylli ne nje kasolle. 
- Pa nxirrni pak leket tani, - i thote qerosi qenve, - apo harruat qe para nje jave iu dhashe te hanit mishin e mezit tim?
Qqente kujtuan se qerosi do i jepte prap mish dhe filluan te kercenin sa andej e sa ketej duke tundur bishtat te gezuar. 
Qerosi kujtoi se ata i tundnin bishtat ngaqe donin t’i thonin: “nuk te japim asnje dyshke”,prandaj mori nje shkop me shume nyje e filloi t’i rrihte te gjithe.
Qente filluan te lehnin e bertisnin aq shume sa te fusnin friken. I degjoi fshati dhe secili shkoi me vrap te kasollja per te kerkuar qenin e vet. Por qerosi ngulte kembe dhe i thoshte:
- Pa me paguar parate nuk i leshoj,se i kam dhene per te ngrenete gjithe mishin e mezit tim.
Keshtu qe deshen apo nuk deshen i paguan te gjithe nga tre grosh dhe qerosi e shiti mezin dhjete fish me shume nga ajo qe vlente. 
Pasi mori parate e qenve,qerosi shkoi te gardhi dhe i tha:
- Gardh,nxirri parate. Apo ke harruar qe para nje jave more lekuren e mezit tim?
Fryjti era dhe gardhi u lekund,edhe qerosi mendoi se gardhi i tha: “nuk te jap asnje grosh”. Atehere qerosi mori nje draper dhe filloi ta prishte,deri sa draperi kapi ne nje dege te trashe. 
Qerosi u mundua pak por ne fund e shkuli,dhe pa qe ne dege ishte fshehur nje qyp me florinj. 
I mori qerosi florinjte bleu ara e livadhe,rregulloi nje shtepi dhe filloi te jetonte me mire nga i gjithe fshati bashke. 
Kur e pane vellezerit sa mbare po i shkonin punet qerosit,filluan ta therrisnin ne shtepi cdo dite,deri sa ia mbushen mendjen qe te bashkohej edhe nje here me ta.
Edhe qerosi u bashkua me vellezerit dhe jetuan edhe me mire se me pare.

"NASTRADINI"
miri_love
miri_love

Numri i postimeve : 63
Join date : 29/05/2014

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi