Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posting users this month


“Rosa e Vërbër ”

Shko poshtë

“Rosa e Vërbër ”

Mesazh nga miri_love prej Fri Jul 18, 2014 1:30 pm

Na ishte nje here nje gjysh dhe nje gjyshe. Nje dite ata shkuan ne pyll per te mbledhur kerpudha por atje gjeten nje rose. Kjo rosa nga njeri sy ishte e verber.
Ata e moren me vete ne shtepi. Te nesermen u ngriten dhe shkuan perseri per kerpudha,kurse roses i bene nje fole me pende qe te rrinte sa me rehat.
Ata dolen kurse rosa u kthye ne nje vajze. Pastroi shtepine,solli uje dhe poqi disa byrek.
Erdhi gjyshi me gjyshen dhe filluna te pyesnin te habitur:
Kush te na i kete bere keshtu te gjitha punet e shtepise?!
Por fqinjet kishin pare dicka dhe i thane:
Nje vajze e verber ua solli ujin ne shtepi.
Edhe te nesermen gjyshi me gjyshen dolen,kete here nuk shkuan ne pyll por u fshehen ne qilar. Rosa u kthye ne vajze dhe shkoi per te marre uje. Nderkohe gjyshi me gjyshen dolen nga vendi ku ishin fshehur dhe pane pendet qe vajza kishte hequr. Ata i moren dhe i hodhen ne zjarr.
Ate cast vajza e kuptoi,u kthye dhe kur i pa pendet qe ishin djegur filloi me te qare. Sepse nuk mund te behej dot me rose pa ato pende. 
Pastaj i kerkoi gjyshit dhe gjyshes nje furke te arte,rrinte ne fushe dhe filloi te tjerre. Erdhi fluturimthi nje tufe pata-mjellmash dhe ajo i thote:
Pata te dashura,me jepni secila nga nje pende.
Prapa nesh po vijne te tjera,ato do te japin. – Ia kthyen patat.
Vjen nje tufe tjeter dhe vajza filloi t’i lutet qe t’i japin nga nje pende por edhe ato i thone se po vijne te tjera pas tyre dhe do i jepnin ato.
Me ne fund aty prane fluturon nje patok dhe i hedh vajzes nje pende te arte.
Vajza u kthye menjhere ne nje rose te bukur dhe fluturoi menjehere nga ai vend.
Gjyshi me gjyshen filluan te qanin sepse i kishte hyre ne zemer vajza por s’kishin cfare te benin qe ta kthenin perseri.

"NASTRADINI"
avatar
miri_love

Numri i postimeve : 63
Join date : 29/05/2014

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi