Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


Vasilisa e Bukur dhe Kukulla....

Shko poshtë

Vasilisa e Bukur dhe Kukulla.... Empty Vasilisa e Bukur dhe Kukulla....

Mesazh nga miri_love prej Fri Jul 18, 2014 1:33 pm

Ne nje vend jetonte nje tregtar. Ai kishte dymbedhjete vjet i martuar dhe kishte vetem nje vajze,Vasilisen e bukur. Kur e ema vdiq,vazja ishte tete vjece. Por para se te vdiste,ajo e thirri vajzen dhe nga kemisha nxorri nje kukull,pastaj i tha:
- Mbaje kete kukull nga une se do te bekoje. Sa here te kesh nevoje per ndonje keshille,jepi per te ngrene dhe ajo do te flase. Pasi ajo te haje do te te tregoj se cfare te besh.
E puthi te bijen ne balle dhe pastaj vdiq.
Tregtari ndenji nje vit pa u martuar,pastaj gjeti nje grua te ve,e cila kishte dy vajza. Ai e mori qe te rriste dhe Vasilisen e bukur por ajo doli nje njerke shume e keqe. Edhe vajzat e saj e kishin shume zili dhe inat sepse ishte shume e bukur.
Njerka i jepte cdo dite pune te veshtira qe te dobesohej dhe te behej e shemtuar por Vasilisa sa vinte e behej me e bukur,kurse vajzat e saj dobesoheshin gjithmone e me shume nga zilia.
Kaluan disa vite dhe Vasilisa u rrit e u be per t’u martuar,te gjithe djemte me te pasur te vendit vinin ta kerkonin per grua por njerka i pergjigjej:
- Nuk e jap vajzen e vogel para te medhave.
Dhe sapo ata largoheshin,ajo e nxirrte inatin duke e rrahur Vasilisen.
Ajo kishte mbijetuar deri tani sepse kishte kukullen e saj qe e ndihmonte. Cdo darke ajo i jepte per te ngrene dhe kukulla e keshillonte dhe e ndihmonte. Kishte raste qe vete rrinte pa ngrene dhe vetem per te mos lene kukullen me barkun bosh.
Nje here fshatarit i duhej te largohej per nje kohe te gjate per pune tregtie.
Njerka i mori te treja vajzat dhe shkoi ne nje shtepi prane nje pylli te dendur me peme,ne te cilin jetonte dhe shtriga plake. Ne shtepine e saj nuk afrohej njeri sepse ajo i hante.
Nje nate,njerka i dha disa detyra te treja vajzave dhe shkoi te flinte gjume. Aty la nje qiri te ndezur dhe dritat i fiku. 
Por qiriri u shkri pak dhe nje nga vajzat e njerkes shkoi ta rregullonte,por duke u perpjekur ta rregullonte,ajo e fiku dhe nuk kishin me cfare ta ndiznin. Dhe keshtu e detyruan Vasilisen te 
shkonte per te kerkuar zjarr ne shtepine e shtriges. 
Ajo i dha kukulles per te ngrene dhe kukullai tha:
- Mos ki frike bukuroshe,shko por mos u ndaj asnjehere nga une. Me mbaj ne xhep.
Vasilisa e futi kukullen ne xhep dhe u nis per ne shtepine e shtriges. 
Kur arriti para shtepise se saj,ajo ishte e rrethuar me trupa njerezish dhe ne cdo nje meter kishte nga nje kafke qe ndriconte. Vasilisa u tmerrua nga kjo pamje. Shtriga doli e pyeti se per cfare kishte ardhur dhe Vasilisa i tha:
- Me ka derguar njerka dhe vajzat e saj per te marre pak zjarr!
- I njoh mire ato,- i tha shtriga. – Nese do zjarr do rrish te punosh ketu per mua dhe do besh cdo gje qe te them,perndryshe zjarr nuk do marresh por do te te ha.
Vasilisa hyri ne shtepi dhe shtriga i tha t’i conte cdogje qe kishte mbi sobe se do hante darke. Ajo i hengri pothuajse te gjitha dhe per vajzen la vetem pak supe. Para se te flinte,shtriga i tha se cfare pune duhet te bente te nesermen dhe iku. Vasilisa nuk hengri fare darke,por supen qe kishte ngelur ia dha kukulles dhe i tha se cfare punesh te veshtira i kishte caktuar shtriga. 
Te nesermen ne mengjes shtriga u largua dhe kur Vasilisa ktheu koken,kukulla i ishte mbaruar te gjitha punet. Vasilisa u cudit dhe kukulla i tha:
- Ti duhet te besh vetem darken se te tjerat i bera une te gjitha.
Kur shtriga u kthye ne mbremje ngeli me goje hapur. Pasi hengri darken,i dha perseri te njejtat pune por i shtoi edhe nje tjeter akoma me te veshtire. 
Para se te flinte gjume,Vasilisa ushqeu kukullen dhe te nesermen perseri ajo i beri punet te gjitha. Kur u kthye shtriga dhe pa cdo gje ne rregull,i tha Vasilises:
- Si ia del qe i ben te gjitha ato pune qe te jap une?
Vasilisa qendronte e heshtur por pastaj i tregoi dhe i tha:
- Une kam bekimin e nenes time,me ate prane meje arrij te bej cdo gje.
- Une nuk dua njerez te bekuar ketu prane shtepise, - i tha shtriga.
Shkuli nje kafke nga gardhi,ia dha Vasilises dhe i tha:
- Merre kete zjarr dhe largohu qe ketu se per kete ka nevoje njerka jote.
Vasilisa e mori dhe kur arriti ne shtepi ishte zbardhur. Syte e kafkes qe shkelqenin,tani ishin shuar. Kur ato e pane Vasilisen,i thane se kishin qene gjate gjithe kohes pa drita dhe pa zjarr.
Gjate gjithe nates,syte e kafkes ndiqnin njerken dhe vajzat e saj. Kudo qe te shkonin ato,ishte e pamundur te fshiheshin. 
Kur Vasilisa u zgjua ne mengjes,te treja ato ishin bere shkrumb e hi. Mori kafken e groposi dhe u largua nga shtepia. Njohu nje plake dhe qendroi ne shtepine e saj. 
Atje thuri nje cope te mire dhe i tha plakes qe ta shiste dhe parate t’i merrte vete. Por kur e pa plaka sa e rralle ishte ajo cope,vendosi ta conte te mbreti.
Mbreti e shperbleu plaken me shume dhurata dhe kerkoi shume rrobaqepes qe me ate cope te qendisnin disa rroba te bukura,por asnje rrobaqepes nuk ishte i afte ta merrte persiper.
Atehere ai thirri plaken dhe i tha ta bente ajo sepse ajo e kishte qendisur,por plaka i tha se e kishte vajza e saj dhe jo ajo. Atehere mbreti i tha qe ta bente vajza e saj.
Vajza i qepi shume kemisha mbretit dhe ia dergoi,pastaj u la,u kreh,u vesh bukur dhe po rrinte ne dritare dhe priste se cfare do te ndodhte.
Pas disa minutash erdhi lajmesi i mbretit dhe e mori sepse e kerkonte madheria e tij.
Kur e pa Vasilisen e bukur,mbreti ngeli i mahnitur prej saj dhe e mori per grua.
Vasilisa mori edhe plaken dhe jetuan te dyja ne pallat. Pas disa kohesh u kthye dhe i ati nga udhetimi dhe kur mori vesh per fatin e mire te te bijes,u gezua pamase.

"NASTRADINI"
miri_love
miri_love

Numri i postimeve : 63
Join date : 29/05/2014

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi