Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


“Kashtanka”

Shko poshtë

“Kashtanka” Empty “Kashtanka”

Mesazh nga miri_love prej Fri Jul 18, 2014 1:38 pm

Nje qenushe qimekuqe me emrin Kashtanka,ishte me turi te gjate dhe ngjante si nje dhelper. Vraponte ne trotuar sa andej e sa ketej dhe shikonte e shqetesuar. Ndonjehere ndalonte dhe ngrinte njeren kembe,pastaj ngrinte tjetren e lehte,edhe mendonte se si ishte e mundur qe ajo kishte humbur rrugen.
Dita kishte nisur kur i zoti,zdrukthtari Luka u vesh,mori nje derrase ne sqetull dhe thirri:
Kashtanka,eja!
Sapo degjoi emrin,qenushja u ngrit me vrap dhe shkoi pas te zotit. Klientet e Lukes jetonin shume larg dhe ai ndalonte ne pijetore qe te merrte pak veten para se te arrinte atje.
Kashtankes i kujtohet se rruges ishte sjelle ne menyre te pahijshme. Nga gezimi qe i zoti e kishte marre per shetitje,ajo kercente duke u sulur ne vagonat e trenave,hynte neper oborre te huaja dhe shkonte pas qenve te tjere. Prandaj kur ajo i humbiste nga syte,zdrukthtari qendronte ne vend dhe i therriste me inat. Madje nje here ishte aq shume i zemeruar,sa ia kishte kapur veshin qe e kishte si te dhelpres,e kishte tundur mire dhe i kishte thene:
Po ec moj te hengert dreqi,se me merzite!
Pasi kishte shkuar te klientet,Luka kishte kthyer pak te motra,aty kishte pire e kishte ngrene; nga e motra ai kishte shkuar te nje libralidhes,qe ishte nje i njohuri i tij,pastaj te nje pijetore e 
keshtu me radhe. Me nje fjale,kur Kashtanka u gjend ne ate trotuarin e panjohur,kishte filluar te binte mbremja dhe i zoti ishte dehur e bere tape. Ai tundte krahet dhe thoshte:
Ah moj nene,c’pate qe me bere! Ja,ecim tani kot rrugeve dhe shikojme feneret!
Tek fliste,papritur gjemoi muzika me ze te larte. Kashtanka veshtroi rreth e qark dhe vuri re se nga rruga drejte tyre po vinte nje tufe me ushtare. Ajo nuk po e duronte dot muziken,iu ngriten nervat dhe filloi te lehte me te madhe e te ulerinte. Dhe per habine e saj te madhe,zdrukthtari ne vend qe te shqetesohej e te bertiste,filloi te qeshte dhe rrinte ne kembe duke i nderuar ushtarakisht. Atehere,Kashtanka duke pare se i zoti nuk po kundershtonte,filloi te ulerinte akoma me forte. Por pa e kuptuar as vete se cfare po bente,kaperceu rrugen dhe doli ne trotuarin nga ana tjeter.
Kur Kashtanka erdhi ne vete,muzika kishte pushuar dhe nuk kishte me asnje ushtar ne rruge.
Ajo vrapoi te vendi ku kishte lene te zotin,por per cudi ai nuk ndodhej me atje.
Kashtanka shkoi perpara,mbrapa,erdhi disa here rrotull por zdrukthtari ishte zhdukur pa lene asnje gjurme,sikur ta kishte perpire dheu. 
Kashtanka filloi te nuhaste neper trotuar me shprese se mos gjente gjurmet e te zotit,por pak me pare kishte kaluar aty dikush me cizme te reja llastiku dhe era e kaucukut i kishte mbytur gjurmet e tij,prandaj ishte e pamundur ta gjente.
Kashtanka vrapoi poshte e larte por nuk mundi ta gjente te zotin,e kerkoi deri sa u erresua.
Ne te dyja anet e rruges filluan te ndizeshin feneret dhe ne dritaret e shtepive dukeshin drita.
Bora e trashe filloi te binte floke-floke dhe cdo gje perreth u zbardh,urat,catite e shtepive,karrocat. Sa me shume erresohej,aq me shume zbardhej vendi perreth.
Prane Kashtankes,kalonin njerez te panjohur,te cilet e shtynin dhe i zinin shikimin. Njerezit nxitonin te gjithe dhe asnje prej tyre nuk i kushtonte vemendje.
Kur u erresua mire,Kashtanken e kapi nje deshperim dhe nje frike e madhe. U mbeshtet pas nje porte dhe filloi te qante me ngasherim. Vrapi i asaj dite te gjate pas te zotit e kishte lodhur; veshet dhe kembet i kishin ngrire,dhe per me teper kishte nje uri te tmerrshme. Gjate gjithe dites ajo kishte ngrene vetem dy here dicka te vogel: kishte ngrene pak qull te libralidhesi dhe ne nje nga pijetoret kishte gjetur disa lekura sallami e asgje tjeter.
Po te kishte qene njeri,ajo me siguri do te kishte menduar:
Jo,keshtu nuk mund te jetohet! Me mire te vrasesh veten!

"NASTRADINI"
miri_love
miri_love

Numri i postimeve : 63
Join date : 29/05/2014

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi