Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


"Cari i Detit dhe Vasilisa e Mençur"

Shko poshtë

"Cari i Detit dhe Vasilisa e Mençur" Empty "Cari i Detit dhe Vasilisa e Mençur"

Mesazh nga miri_love prej Fri Jul 18, 2014 1:39 pm

Na jetonte nje here ne nje mbreteri te larget,mbreti me mbretereshen e tij. Ata nuk kishin femije. Mbreti u nis ne nje vend te larget dhe per nje kohe te gjate nuk u kthye ne shtepi.
Nderkaq mbreteresha lindi nje djale dhe ia vuri emrin Ivan,por mbreti nuk dinte gje.
Pas shume kohesh ai kthehet dhe gjate rruges e zuri nje etje sa do te jepte gjithcka per nje pike uje. Duke ecur gjeti nje liqen dhe shkoi me vrap per te pire uje. Aty e kapi nje burre nga mjekra,ai ishte Cari i detit dhe ishte i nevrikosur sepse ai po pinte uje pa i marre leje. Cari i tha mbretit se nese donte te ikte i gjalle,duhet t’i jepte ate qe kishte ne shtepi por qe ai nuk e dinte qe e kishte. Mbreti ishte i frikesuar dhe kujtonte se i dinte te gjitha ato qe kishte ne shtepi,dhe keshtu pranoi e u largua.
Kur arrin ne shtepi,mbreteresha i del para bashke me Ivanin dhe e presin gjithe gezim. Mbreti e kuptoi se cfare kishte ne shtepi dhe nuk e dinte. Keshtu filloi me te qare dhe i tregoi mbretereshes se cfare i kishte ndodhur gjate rruges. 
Koha kalonte dhe Ivani rritej,por mbreti e dinte se nje dite duhet ta dorezonte djalin. Ivani u be nje burre dhe nje dite mbreti e mori dhe e coi prane liqenit. Atje i tha se i kishte humbur unaza dhe i tha Ivanit ta kerkonte. Pastaj u largua dhe e la vetem.
Ivani filloi te kerkonte unazen pa e ditur fare se cfare e priste. Aty del nje plake dhe e pershendet djalin. Ivani tregohet i paedukate por pastaj e kupton u soll keq edhe i kerkon falje plakes. Plaka i tregon se per cfare kishte ardhur aty dhe i thote se si duhet te sillet. Pastaj tha:
- Do te vijne dymbedhjete pellumba dhe do te behem vajza te bukura. Pastaj do te vije pellumbi i trembedhjete dhe do te behet nje vajze shume e bukur. Asaj te trembedhjetes di i marresh fustanin dhe do ia fshehesh.
Dhe pasi u largua plaka,ndodhi tamam ashtu sic i tha ajo. Kur pa vajza qe fustani i saj nuk ishte aty,filluan te flisnin te gjitha me njera-tjetren. Por pastaj ajo i tha motrave:
- Ishte faji im qe nuk u tregova e kujdesshme. Ju ikni se do e kerkoj vete fustanin.
Dymbedhjete vajzat u bene pellumba dhe fluturuan. 
Ato ishin shume te bukura. Kur Ivani i pa ne fillim u cudit nga bukuria e tyre dhe per 
pak e harroi se cfare i tha plaka. Por pastaj e mori veten.
Pastaj e trembedhjeta bertiti:
- Cilido qofsh ti qe me ke marre fustanin,dil dhe afrohu ketu; nese je plak do jesh babai im,nese ke moshen time do te behesh shoku im i shtrenjte!
Ivani doli dhe vajza i tha se ajo ishte Vasilisa e Mencur,e bija e Carit te detit. I dha nje unaze dhe i tha Ivanit te nxitonte sepse mbreti i detit ishte merzitur se ai ishte vonuar.
Ivani hyri ne det dhe atje poshte ishte cdo gje si ne toke,me fusha,male e kodra.
Kur arriti para Carit te detit,ai i tha Ivani se si ndeshkim qe u vonua do te plotesonte tre detyra qe ai do i caktonte. Mbreti i detit i tha detyrat dhe ato ishin te pamundura per nje njeri te thjeshte si ai.
Ivani doli ne rruge dhe po qante. Ne ballkonin e pallatit ishte Vasilisa e Mencur,e cila e pyeti se cfare kishte ndodhur dhe Ivani ia tregoi te gjitha. Vasilisa i tha:
- Keto nuk jane ndonje gje e madhe. E keqja ka per te ardhur me vone.
Dhe keshtu i thote te shkoje per te fjetur se do i rregullonte ajo gjerat. 
Dhe kur Ivani u zgjua ne mengjes,cdo gje ishte gati dhe Kur i pa Cari i detit qe ai i kishte permbushur te gjitha detyrat,i tha:
- Kane qene shume trima ketu por asnjeri nuk i ka permbushur te treja keto detyra. Une dua qe te behesh trashegimtari im. Zgjidh nje nga trembedhjete vajzat e mia.
Ivani zgjodhi Vasilisen e Mencur dhe keshtu u be nje dasem e madhe.
Pasi kaloi pak kohe,Ivani i tha Vasilise se e kishte marre malli per prinderit. Dhe aji i tha:
- E shikon,kjo eshte e keqja me e madhe!
Ajo i tha se nese largoheshin,Cari i detit do t’i vriste te dy. Por i erdhi keq per burrin e saj dhe vendosi ta ndihmonte. 
Ata u larguan te dy nga pallati dhe pa i pare njeri. Kur shkojne rojet per t’i zgjuar ne mengjes,nga dhoma nuk pergjigjej njeri. Keshtu rojet u detyruan te shqyenin deren por brenda nuk gjeten njeri. 
Keshtu mbreti i detit nisi nje ushtri per t’i ndjekur dhe per t’i vrare. Por Vasilisa ishte shume e mencur dhe ia hodhi rojeve. Mbreti dergoi perseri nje ushtri tjeter por prap ia hodhen.
Keshtu per here te trete u nis qe t’i kapte vete.
Vasilisa e beri Ivanin rosak dhe vete u be rose,edhe qendruan brenda ne nje liqen.
Kur arriti mbreti ne liqen,e kuptoi se kush ishte rosa dhe rosaku. Keshtu ai u be shqiponje dhe i sulmonte nga larte. Por sa here afrohej per t’i kapur,ata zhyteshin nen uje.
Cari i detit u dorezua dhe u kthye ne uje sepse nuk arrinte t’i kapte dot.
Dhe keshtu Ivani dhe Vasilisa u vune ne udhetim mbi kuajt qe kishin me vete,dhe pasi kaluan fusha,male e kodra me ne fund arriten ne mbreterine e Ivanit.
Kur prinderit e pane Ivanin qe u kthye ne shtepi,e perqafuan dhe bene nje feste te madhe.
Pastaj pasi kaloi pak kohe,ai u martua me Vasilisen dhe jetuan te lumtur.

"NASTRADINI"
miri_love
miri_love

Numri i postimeve : 63
Join date : 29/05/2014

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi