Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


“Kali prej Ebaniti”

Shko poshtë

“Kali prej  Ebaniti” Empty “Kali prej Ebaniti”

Mesazh nga miri_love prej Fri Jul 18, 2014 1:41 pm

Nje dite u paraqit para perandorit te Persise nje artizan,i cili kishte bere nje kale prej ebaniti dhe kerkonte te martohej me princeshen. Perandori i tha se nese ky kale ishte me te vertete i vecante,atehere ai do ta merrte princeshen. 
Perandori shkoi per ta provuar por para se te hipte degjoi zerin e djalit te tij te vetem,i cili tha se do e provonte ai. Kali kishte dy leva: nje per ta nisur dhe nje per ta ndaluar.
Princi i hipi dhe terhoqi leven e pare. Kali u ngrit ne ajer dhe po fluturonte gjithmone e me larte. Princit nuk i besohej qe po fluturonte si nje zog dhe vazhdoi ashtu gjate gjithe dites.
Kur perendoi dielli,ai kishte arritur ne nje vend te larget qe nuk e njihte. Aty pa nje pallat dhe ndaloi ne ballkonin e tij. Zbriti sepse e kishte marre uria,por pallati nuk kishte asnjeri.
Pasi eci pak,para tij ishte nje roje,i cili sapo e pa nxorri shpaten por princi ishte nje luftetar i mire dhe e plagosi. Kur hapi deren pa nje grup sherbetoresh te frikesuara,te cilat rrinin rreth nje vajze qe ishte akoma me e frikesuar. Princi kur i pa te frikesuara i tha:
- Mos u trembni. Nuk kam ndermend t’iu bej keq!
Vajza e pyeti se cfare donte dhe ai i tha se kishte gjithe diten pa ngrene dhe e kishte marre uria. Atehere ajo urdheroi sherbetoret e saj te sillnin per te ngrene dhe i tregoi historine e saj princit,se aty e mbante mbyllur i ati sepse nje orakull i kishte thene mbretit se vajzen do e rrembenin tre here perpara dasmes. Ajo i tha se nuk e besonte ate histori por do donte me te vertete qe dikush ta rrembente.
Kur princi e pa qe vajza ishte shume e bukur u dashurua menjehere me te dhe i tha se do ta rrembente ai.
Por princesha i tha se nuk kishin si te largoheshin sepse pallati ishte i rrethuar me roje. Princi buzeqeshi dhe i tha:
- Mos u bej merak se do e gjej nje zgjidhje.
Ai e mori princeshen prej dore,shkuan te vendi ku kishte lene kalin dhe fluturuan te dy para fytyrave te habitura te ushtareve qe ruanin pallatin.
Kali e la pas qytetin e vajzes dhe arriten ne pallatin e princit. Ai e la vajzen dhe kalin aty ku zbriti dhe i tha te priste aty se do lajmeronte te atin qe te benin dasmen. Kur e pa mbreti qe djali u kthye shendoshe e mire,u gezua shume dhe i tha qe ta shkaterronte ate kale se ishte i rrezikshem dhe ndertuesin e tij ta debonte nga mbreteria. Princit nuk i erdhi mire por uli koken dhe u largua pa thene asnje fjale. 
Por para se te arrinte atje ku kishte lene princeshen,nje roje i tha se princesha ishte larguar me ndertuesin e kalit. Ne te vertete ai i kishte thene princeshes qe e kishte derguar princi ta merrte,prandaj ajo shkoi pas tij,sepse artizani kishte degjuar fjalet e mbretit per ta debuar.
Vajza e frikesuar kishte mbyllur syte dhe vetem kur kali ndaloi i hapi perseri. Ishin ulur ne nje lendine prane nje qyteti te rrethuar me mure. Artizani e urdheroi te zbriste dhe nese nuk bente ashtu si do i thoshte ai,do ta vriste.
Ate cast,doli nga pylli nje grup burrash hipur mbi kuaj,ishte mbreti i atij vendi qe kthehej nga gjuetia bashke me shoqeruesit e tij. 
Kur pa artizanin dhe vajzen e bukur,u afrua dhe i pyeti per te shuar kureshtjen:
- Kush je ti,moj vajze e bukur?
- Eshte gruaja ime, - u pergjgij artizani.
Por princesha bertiti me ze te arte se ai nuk ishte burri i saj por e kishte rrembyer.
Kur degjoi keto fjale,mbreti dha urdher qe burrin ta mbyllnin ne burg kurse vajzen e mori ne mbreterine e tij dhe kalin e coi ne stalle.
Nderkohe,princi u vesh si murg dhe u nis per te kerkuar gruan e tij. Ai nuk e dinte se ku mund te ishte prandaj filloi te shkonte qytet me qytet duke pyetur njerezit nese kishin pare ndonje kale qe fluturonte. Shumicen e rasteve njerezit e merrnin per te cmendur por atij nuk i behej vone se cfare thoshin sepse e kishte mendjen vetem te e dashura e tij.
Ec e ec,arriti ne nje qytet te larget qe nuk e njihte. Aty ndaloi per t’u qetesuar pak dhe degjoi dy djem qe po flisnin per kalin. Princi duke u hequr si kureshtar u afrua prane tyre,i pyeti dhe mesoi se princeshen e mbante mbreti ne pallatin e tij. Por thane se princesha ishte e cmendur dhe mbreti donte dike qe ta sheronte.
Kur mori vesh keto gjera,princi shkoi ne pallat dhe u paraqit si nje magjistar i afte per te sheruar cdo lloj cmendurie. 
Mbreti e shoqeroi ne dhomen e princeshes. Vajza nuk e njohu se kush ishte se ai ishte maskuar mire,me rroba te thjeshta dhe kishte vene nje mjeker te gjate. I peshperiti te dashures ne vesh dhe i tha se kush ishte,dhe ajo me ze te ulet i tha:
- Isha e sigurte qe do te vije dhe prandaj jam shtirur si e cmendur qe te mos martohesha me mbretin. 
Atehere princi i tha se per t’u sheruar,duhet ta conin princeshen tek vendi ku e kishin gjetur. I lehtesuar nga kjo gje,mbreti e nxorri princeshen ne lendine dhe disa ushtare sollen kalin prej 
ebaniti. Princi i largoi te gjithe qe aty sepse do te bente nje magji per te sheruar vajzen. 
Dhe keshtu i hipi kalit bashke me princeshen dhe u larguan fluturimthi.
Pas disa ditesh princi dhe princesha u martuan.
Gjate festes,gje burre iu afrua princeshes dhe i tha ne vesh duke qeshur:
- E pe tani qe nuk e besoje? Tre here te rrembyen perpara dasmes. Une e parashikova...

"NASTRADINI"
miri_love
miri_love

Numri i postimeve : 63
Join date : 29/05/2014

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi