Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posting users this month


“Fshatarja Dinake”

Shko poshtë

“Fshatarja Dinake”

Mesazh nga miri_love prej Fri Jul 18, 2014 1:46 pm

Nje dite,nje fshatar po punonte hardhite dhe shati i ngeci ne dicka te forte. Atje gjeti nje ene qe dukej prej floriri dhe mendoi t’ia conte mbretit per te marre ndonje shperblim. Por kur i tha vajzes se tij Katerines,ajo i tha mos t’ia conte se nuk do merrte asgje. Mbreti do te thote:
- Qenka e bukur goxha...po rrahesin ku e ka?
- Mbreti nuk flet budallalliqe si ti, - i tha i ati dhe u nis ne pallatin e mbretit.
Kur e mori mbreti,e shikoi ne te gjitha anet dhe i tha te njejtat fjale qe i tha Katerina. Fshatari i ra ballit me pellembe dhe kur mbreti e pyeti se cfare kishte,ai i tregoi dhe i tha qe e bija e tij e dinte se mbreti do pergjigjej ashtu. Mbreti u be kurioz per vajzen e tij dhe i tha fshatarit:
- Qenka e zonja jot bije! Ma dergo ne pallat se kam qejf te flas me te. Por te kete kujdes: te vije ketu para meje as e veshur,as e zhveshur,as diten,as naten,as ne kembe e as ne kale. Perndryshe do ua pres koken te dyve.
I ati shkoi ne shtepi dhe i tha Katerines se tani ishin ne nje telash te madh dhe i tregoi se cfare i kishte thene mbreti. Por ajo nuk u merzit fare dhe i tha se kjo eshte nje gje qe zgjidhet.
Te nesermen ne mengjes,Katerina mori nje rrjete peshku dhe hyri brenda saj,qe te ishte as e veshur e as e zhveshur. Pastaj mori nje dhi edhe me nje kembe ecte kurse tjetren e mbante ne ajer,keshtu nuk ishte as ne kembe e as ne kale. Dhe ne pallatin e mbretit shkoi kur po perendonte dielli,qe nuk ishte as dite e as nate.
Mbreti kur e pa filloi me te qeshur me te madhe dhe pastaj i tha:
- Qenke me te vertete shume e zgjuar,une do te marr per grua. Por kujdes: mos nderhy asnjehere ne punet e mia.
Dhe keshtu u be nje dasem e madhe sa te gjithe pine dhe u bene tape.
Nje dite ishte nje fshatar i cili po ecte me lopen qe ishte gati per te pjelle. Ai i mori leje dikujt qe kishte karrocen aty prane dhe e lidhi lopen ne karroce. Por gjate nates lopa e beri vicin dhe 
karrocieri i tha fshatarit qe te merrte lopen por vicin mos ta luante sepse ishte i tiji. Dhe keshtu filluan me t’u zene dhe perfunduan ne gjykate.
Ne gjykate ishte zakon qe rrinte dhe mbreteresha me mbretin por ngaqe Katrina e kundershtonte mbretin,ai kishte dhene urdher qe ajo mos te hynte ne gjykate. Dhe keshtu dy burrat dolen para mbretit dhe pasi treguan historine,mbreti tha:
- Vici eshte i karrocierit sepse lindi ne karrocen e tij.
Fshatarit nuk i erdhi mire nga ky vendim por nuk mund ta kundershtonte dot fjalen e mbretit. 
Ai gjeti menyren te takonte mbretereshen dhe ajo i tha:
- Neser mbreti del per gjah. Ti shko per te peshkuar te lumi qe nuk ka uje. Mbreti ne fillim do qeshi pastaj do te pyesi pse po peshkon ne nje vend pa uje dhe ti do t’i thuash: kur nje karroce mund te beje nje vic dhe une mund te peshkoj ne nje lume pa uje.
Dhe fshatari keshtu beri. Shkoi cdo gje ashtu si tha Katerina. Por mbreti e kuptoi se keto nuk ishin fjalet e tij por ishte keshilluar nga mbreteresha,dhe pasi fshatari ia vertetoi,ai ia ktheu vicin dhe shkoi te Katerina dhe i tha:
- Te kisha thene te mos nderhyje ne punet e mia. Tani e mbushe kupen,merr nga pallati cfare te pelqen me shume dhe neser ne mengjes shko ne shtepine tende.
Dhe keshtu u ulen per te ngrene darke. Katerina i porositi sherbetoret te sillnin veren me te mire qe kishin dhe i jepte te shoqin per te ngrene e per te pire derisa atij u erresuan syte dhe e zuri gjumi ne kolltuk. 
Pastaj thirri disa sherbetore dhe i tha qe ta merrnin kolltukun dhe te shkonin pas saj por asnje s’do te tregonte per kete qe po ndodhte.
Ata e moren mbretin dhe Katerina shkoi drejte e tek shtepia e saj. Trokiti dhe hyri brenda. Te atit te saj i hyri frika kur pa mbretin pa ndienja por ajo e qetesoi duke i thene se nuk po bente asgje te keqe.
Sherbetoret e zhveshen mbretin,e vune ne krevatin e saj dhe dolen jashte shtepise.
Mbretit u permened pak ne mesin e nates dhe i tha te shoqes:
- Katerina,sikur te thashe te shkoje ne shtepine tende.
- Do shkoj por akoma nuk ka ardhur mengjesi, - ia ktheu Katerina.
Mbretin e zuri perseri gjumi dhe ne mengjes u zgjua nga pallja e gomarit dhe nga gjeli. Ai vuri re menjehere qe krevati ishte shume me i forte se zakonisht dhe mbulesat me te ashpra. 
U ngrit menjehere dhe nuk po e njihte me dhomen e tij mbreterore. Pastaj pyeti te shoqen:
- Katerina,ku jemi ketu?!
- A nuk me the madheri te merrja nga pallati ate qe me pelqente me shume dhe te kthehesha ne shtepi? – i tha Katerina. – E pra,une te mora ty dhe tani jam ne rregull.
Mbreti filloi te qeshte me te madhe nga shakaja qe i kishte kurdisur gruaja dhe u pajtuan. U kthyen te dy ne pallatin mbreteror dhe qe nga ajo dite mbreti nuk dilte me ne gjykate pa gruan e tij qe te jepte vendime.

"NASTRADINI"
avatar
miri_love

Numri i postimeve : 63
Join date : 29/05/2014

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi