Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Zeqë Gjemajli
Fazli Morina  EmptyMon Sep 05, 2022 11:13 am nga **Dardane**

» Për Ty se Hyre ne Zëmrën Time....
Fazli Morina  EmptyTue May 29, 2018 9:36 am nga Dardania

» Kontrolloni duart për ndonjë shenjë të mundshme të kancerit!
Fazli Morina  EmptyWed Jan 13, 2016 12:53 pm nga elona

» Vlerat ushqyese dhe vetitë pozitive të spinaqit
Fazli Morina  EmptyWed Jan 13, 2016 12:52 pm nga elona

» Bima që pretendohet se shëron kancerin për 16 orë
Fazli Morina  EmptyWed Jan 13, 2016 12:50 pm nga elona

» Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme
Fazli Morina  EmptyWed Jan 13, 2016 12:49 pm nga elona

» Lëvorja e bananes: kundër rrudhave, akneve dhe lythave
Fazli Morina  EmptyWed Jan 13, 2016 12:47 pm nga elona

» Pastroni trupin nga sheqeri për tri ditë: Dieta që largon të gjithë efektet negative!
Fazli Morina  EmptyWed Jan 13, 2016 12:43 pm nga elona

» 3 “infuzionet” e ngjyrosura, që lirojnë trupin prej helmeve dhe yndyrës
Fazli Morina  EmptyWed Jan 13, 2016 12:37 pm nga elona

Kush është në linjë
31 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 31 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2589 artikuj v 1306 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Top posting users this month
No user


Fazli Morina

Shko poshtë

Fazli Morina  Empty Fazli Morina

Mesazh nga Dardania Sat May 16, 2015 10:24 pm

Fazli Morina ka lindur më 1958 në fshatin Hade. Qysh i ri filloi të mirrej me këngën, pasi që ne e kemi traditë familjare, e trashëguam nga të parët tanë ndër vite. Fazliu këngën e  filloi në moshën rinore ku hapat e parë i mësoi nga axha [url=http://rapsodet.com/Vellezrit Morina/Aziz e Rizah Morina.htm]Aziz Morina[/url], pastaj me vëllaun Dalipin - instrumentalist i pazëvendësueshëm në ato kohëra, Dalipi u detyrua të ikte në Shqipëri, sepse ishte i ndjekur nga regjimi komunist i kohës. Atje vazhdon këngën në Grupin e [url=http://rapsodet.com/Ndue Shyti/Ndue Shyti.htm]Ndue Shytit[/url]  dhe Sykë Paplekës.
Fazliu vazhdon këngën me këngëtarë të ndryshëm siç janë Jetullah Durmishi nga Mazgiti ku këndoi një kohë të gjatë me të. Pastaj me Xhevdet Shalën nga fshati Hade edhe ky këngëtarë me fam. Me Xhevdetin këndoj për një kohë të gjatë derisa në anën tjetër përgadiste Grupin e tij. Aty kah vitet 1987-88 vendosi të ndërpres këngën dhe të vazhdoj me përgatitjen time dhe të vëllezërve Florimit dhe Nexhmiut i cili jeton në Zvicër.Punoi dhe arriti që të nxjerr nga ne atë dëshironte. Që nga vitet 1987-88 e deri më sot kemi kënduar së bashku po edhe sot ende kultivojmë folklorin burimor kosovar. Grupi i quajtur Vëllezërit Morina vazhdoi këngën deri në ditët para luftës. Së bashku në grup kishim edhe nipin Xhemajl Kelmendin - violinist i njohur. Po edhe Qamil Bujupi me harmonikë. Tash jetoj në Kanada ku edhe këtu vazhdojmë të kultivojmë këngën shqipe. Kemi marrë pjesë në shumë ahengje të huaja ku edhe kemi prezentuar traditën muzikore shqiptare, edhe në Televizionin kanadez, siç është CBC  me një program prej 30 minutash. Po thuajse tërë familja merren me këngën ku ende do të vazhdojmë.
Ne si vëllezër posedojmë një arkiv të madh të këngëve nga rapsod të ndryshëm. Në thesarin tonë kemi 322 shirita (sudiokaseta) dhe 154 video.
Ishin këto të dhëna në pika të shkurtëra. Të përshëndes me respekt, Naip Morina.
Përgaditi: NAIP MORINA, tetor 2006
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 37

https://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi