Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Zeqë Gjemajli
Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendeshëm  EmptyMon Sep 05, 2022 11:13 am nga **Dardane**

» Për Ty se Hyre ne Zëmrën Time....
Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendeshëm  EmptyTue May 29, 2018 9:36 am nga Dardania

» Kontrolloni duart për ndonjë shenjë të mundshme të kancerit!
Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendeshëm  EmptyWed Jan 13, 2016 12:53 pm nga elona

» Vlerat ushqyese dhe vetitë pozitive të spinaqit
Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendeshëm  EmptyWed Jan 13, 2016 12:52 pm nga elona

» Bima që pretendohet se shëron kancerin për 16 orë
Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendeshëm  EmptyWed Jan 13, 2016 12:50 pm nga elona

» Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme
Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendeshëm  EmptyWed Jan 13, 2016 12:49 pm nga elona

» Lëvorja e bananes: kundër rrudhave, akneve dhe lythave
Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendeshëm  EmptyWed Jan 13, 2016 12:47 pm nga elona

» Pastroni trupin nga sheqeri për tri ditë: Dieta që largon të gjithë efektet negative!
Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendeshëm  EmptyWed Jan 13, 2016 12:43 pm nga elona

» 3 “infuzionet” e ngjyrosura, që lirojnë trupin prej helmeve dhe yndyrës
Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendeshëm  EmptyWed Jan 13, 2016 12:37 pm nga elona

Kush është në linjë
35 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 35 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2589 artikuj v 1306 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Top posting users this month
No user


Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendeshëm

Shko poshtë

Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendeshëm  Empty Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendeshëm

Mesazh nga Dardania Wed Aug 03, 2011 9:03 pm

Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendeshëm  F.0716005759324_mKur jeni të ekspozuar ndaj goditjes së të nxehtit, kjo mund të shihet në trupin tuaj që lahet në djersë, por nxehti njëkohësisht mund të ndikojë edhe në brendinë tuaj, pohojnë mjekët.
Me rritjen e temperaturës së ajrit edhe temperatura e trurit të njeriut rritet ngadalë. Kjo shpjegon pse njerëzit janë nganjëherë të hutuar kur kalojnë më shumë kohë në diell.

Kur jashtë është nxehtë, organizmi u dërgon gjak shtesë organeve vitale në mënyrë që të vazhdojnë funksionimin, ndërsa po ashtu i dërgon më tepër gjak edhe lëkurës që të ndihmojë në ftohje. Kjo do të thotë se në këtë rast dërgohet më pak gjak në drejtim të organeve të tretjes.

“Tretja është prioritet më i vogël, prandaj enët e gjakut të sistemit tonë tretës kufizohen nga perfuzioni. Kjo është arsye pse nuk ju hahet ose pihet kur është nxehtë, ose pse keni mundim nëse keni ngrënë”, thonë ekspertët amerikanë.

Zgjidhja: Duhet të konsumoni ushqim që tretet lehtë, siç janë karbohidratet e thjeshta, ndërsa duhet shmangur ushqimet e pasura me proteina dhe yndyra, të cilat treten shumë më vështirë.

Dhe kuptohet të pini vazhdimisht- ujë ose pije sportive, ndërsa shmangni alkoolin ose kafeinën që mund të shkaktojnë dehidrim.

Duhet pasur kujdes, sepse në rastet më të rënda, të nxehtit mund t’ju sëmurë seriozisht. Sëmurja nga të nxehtit mund të fillojë me gulçe, pastaj rraskapitje, ndërsa mund të zhvillohet edhe kokëdhimbje e fortë, mundim, vjellje dhe ndjesi e ligështisë së madhe.

Sëmundja më e shpeshtë e lidhur me të nxehtit është ‘goditja e nxehtësisë’, me ç’rast ndryshon gjendja mentale, ka marramendje dhe në fund humbet vetëdija. Muskujt mund të lëshojnë që për pasojë vjen deri te pamjaftueshmëria e veshkave, prandaj ‘goditja e nxehtësisë’ është e rrezikshme për jetë.
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 37

https://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi