Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Zeqë Gjemajli
Ky është materiali më i lehtë në botë!  EmptyMon Sep 05, 2022 11:13 am nga **Dardane**

» Për Ty se Hyre ne Zëmrën Time....
Ky është materiali më i lehtë në botë!  EmptyTue May 29, 2018 9:36 am nga Dardania

» Kontrolloni duart për ndonjë shenjë të mundshme të kancerit!
Ky është materiali më i lehtë në botë!  EmptyWed Jan 13, 2016 12:53 pm nga elona

» Vlerat ushqyese dhe vetitë pozitive të spinaqit
Ky është materiali më i lehtë në botë!  EmptyWed Jan 13, 2016 12:52 pm nga elona

» Bima që pretendohet se shëron kancerin për 16 orë
Ky është materiali më i lehtë në botë!  EmptyWed Jan 13, 2016 12:50 pm nga elona

» Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme
Ky është materiali më i lehtë në botë!  EmptyWed Jan 13, 2016 12:49 pm nga elona

» Lëvorja e bananes: kundër rrudhave, akneve dhe lythave
Ky është materiali më i lehtë në botë!  EmptyWed Jan 13, 2016 12:47 pm nga elona

» Pastroni trupin nga sheqeri për tri ditë: Dieta që largon të gjithë efektet negative!
Ky është materiali më i lehtë në botë!  EmptyWed Jan 13, 2016 12:43 pm nga elona

» 3 “infuzionet” e ngjyrosura, që lirojnë trupin prej helmeve dhe yndyrës
Ky është materiali më i lehtë në botë!  EmptyWed Jan 13, 2016 12:37 pm nga elona

Kush është në linjë
28 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 28 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2589 artikuj v 1306 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Top posting users this month
No user


Ky është materiali më i lehtë në botë!

Shko poshtë

Ky është materiali më i lehtë në botë!  Empty Ky është materiali më i lehtë në botë!

Mesazh nga Dardania Sun Dec 11, 2011 11:51 pm

Ky është materiali më i lehtë në botë!  F.1120174039896_210 Shkencëtarët kanë krijuar materialin i cili është aq i lehtë sa që mund të vendoset mbi një luleradhiqe pa e penguar strukturën delikate të bimës.
“Mikro-rrjetën ultra-të-lehtë nga metali” e kanë zbuluar shkencëtarët nga universitetet kaliforniane UC Irvine dhe Caltech dhe nga kompania HRL Laboratories, ndërsa përshkrimi i zbulimit është bërë në numrin e fundit të revistës Science të datës 18 nëntor.

Artikulli është i përcjellë me një fotografi shumë mbresëlënëse të një cope të kësaj mikro-rrjete, me madhësi të një paqete qibriti, të vendosur mbi një luleradhiqe.

Materiali i ri është 100 herë më i lehtë nga polistiroli, sipas raportit të cekur. Sekreti i lehtësisë së tij është ndërtimi qelizor i cili përbëhet nga gypat e zbrazët që mundësojnë strukturën e materialit që në realitet është 99.99 qind ajër, sipas ekipit të shkencëtarëve që e kanë ndërtuar.

Kjo do të thotë se dendësia e materialit është më e vogël se një e një mijëra pjesë e dendësisë së ujit. Gjëja është bukur elastike, kështu që shkencëtarët theksojnë se edhe pas shtypjes në gjysmë të lartësisë, materiali kthehet në 98 për qind të formës paraprake.

Anësorët e gypave janë 1,000 herë më të hollë nga floku i njeriut.

“Kleçka është në ndërtimin e rrjetës nga gypat e zbrazët të ndërlidhur në mes vete me trashësi të materialit që është 1,000 herë më i hollë nga floku i njeriut”, tha autori kryesorë i hulumtimit Tobias Shandler nga HRL Laboratories për Los Angeles Times.

Mikro-rrjeta në fotografinë me luleradhiqen është e ndërtuar 90 për qind nga zinku, sipas LA Times, por Bill Carter, drejtori i departamentit për projektimin e materialeve në HRL, tha për revistën se ajo mund të ndërtohet edhe nga materialet tjera.
Një nga shkencëtarët nga universiteti Irvine i cili ishte i përfshirë në projekt, propozon që materiali ultra-i-hollë të përdoret për absorbimin e goditjeve, ndërsa përdorimin e mundshëm e shohin në “industrinë ajrore”, për izolimin zanor, e ndoshta edhe për bateritë e reja”, thekson LA Times.

Materiali sillet sikurse lëpendra kur hidhet në ajër dhe duke u lëkundur bie ngadalë në tokë, tha Carter. “Nevojiten më shumë se 10 sekonda që të bie në tokë kur të lëshohet nga lartësia e krahut”.
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 37

https://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi