Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Zeqë Gjemajli
Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku EmptyMon Sep 05, 2022 11:13 am nga **Dardane**

» Për Ty se Hyre ne Zëmrën Time....
Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku EmptyTue May 29, 2018 9:36 am nga Dardania

» Kontrolloni duart për ndonjë shenjë të mundshme të kancerit!
Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku EmptyWed Jan 13, 2016 12:53 pm nga elona

» Vlerat ushqyese dhe vetitë pozitive të spinaqit
Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku EmptyWed Jan 13, 2016 12:52 pm nga elona

» Bima që pretendohet se shëron kancerin për 16 orë
Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku EmptyWed Jan 13, 2016 12:50 pm nga elona

» Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme
Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku EmptyWed Jan 13, 2016 12:49 pm nga elona

» Lëvorja e bananes: kundër rrudhave, akneve dhe lythave
Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku EmptyWed Jan 13, 2016 12:47 pm nga elona

» Pastroni trupin nga sheqeri për tri ditë: Dieta që largon të gjithë efektet negative!
Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku EmptyWed Jan 13, 2016 12:43 pm nga elona

» 3 “infuzionet” e ngjyrosura, që lirojnë trupin prej helmeve dhe yndyrës
Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku EmptyWed Jan 13, 2016 12:37 pm nga elona

Kush është në linjë
34 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 34 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2589 artikuj v 1306 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Top posting users this month
No user


Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku

Shko poshtë

Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku Empty Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku

Mesazh nga Dardania Mon Jan 02, 2012 5:08 am

Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku A-FloririDeri më sot, shkencëtarët mundoheshin të krijonin flori që nuk do të komplotohej me metale të ndryshme. Por, kjo metodë e keqësonte se tepërmi rezultatin kryesor. Deri më sot, askush nuk ia kishte arritur që të krijonte nivelin e duhur të ngurtësisë dhe të ruante pastërtinë e metalit të vlefshëm.
Tashmë kimistë Zviceran, arritën ta zgjidhin këtë mister. Ata shtuna në flori në vend të metaleve të tjera, Carabit Bor (B4C), i krahasuar për nga ngurtësia me diamantin. Floriri i ri, 18 karatësh (73% flori) do të përdoret për krijimin e bizhuterive dhe seneve të tjera me vlerë.

Ngurtësia e saj në shkallën Vickers, është 1000, kështu që është më i ngurtë se bronzi (600 në këtë shkallë) duke arritur në nivel pak më poshtë diamantit. Ky zbulim është rezultat i një kërkimi tre vjeçar midis Laboratorit të Metalurgjisë Mekanike, nën drejtimin e profesorit Andreas Mortensen dhe të kompanisë Zvicerane të orëve Hublot.
Procedura e zhvillimit të këtij materiali, është disi e komplikuar. Pluhuri i karbonit bor, ngrohet në temperatura 200o C, ku krijohet një struktura të ngurtë para-ngurtësimi. Një aliazh lëngu i një metali të shkrirë, hynë nën ndikimin e një presioni të madh brena poreve të kësaj strukture dhe në vazhdim stabilizohet, duke ofruar një material pa pore të komplikuar.
Materiali përfundimtar përbëhet nga dy lloj kristalesh, të cilët janë shumë të ngjashëm me familjen të sipërpërmendurave, siç mund të jenë dy labirint tre dimensional. Meqenëse frori i shkrirë që përdoret, para se të përpunohet është një strukturë materiali 24 karatësh dhe 3% alumini për rezistencë të fortë, ndërsa struktura e materialit të ri përbëhet nga 3% alumin, 75% flori deh 22% karabit boroni.

Studimet e sipërpërmendur, nuk ishin të parat dhe të vetmet karshi floririt, duke e përpunuar atë në laboratorët speciale me metale të tjera, për ta bërë atë sa më të qëndrueshëm. Por, është studimi i parë i cili ka rritur të ngurtësoj në këtë nivel prej 18 karatësh floririn.

Orët e para të cilat do të krijohen me floririn e ri, do të prezantohen në një ekspozitë gjatë 2012 në Bazel.
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 37

https://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi