Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Zeqë Gjemajli
10 femrat më të zgjuara të të gjitha kohërave EmptyMon Sep 05, 2022 11:13 am nga **Dardane**

» Për Ty se Hyre ne Zëmrën Time....
10 femrat më të zgjuara të të gjitha kohërave EmptyTue May 29, 2018 9:36 am nga Dardania

» Kontrolloni duart për ndonjë shenjë të mundshme të kancerit!
10 femrat më të zgjuara të të gjitha kohërave EmptyWed Jan 13, 2016 12:53 pm nga elona

» Vlerat ushqyese dhe vetitë pozitive të spinaqit
10 femrat më të zgjuara të të gjitha kohërave EmptyWed Jan 13, 2016 12:52 pm nga elona

» Bima që pretendohet se shëron kancerin për 16 orë
10 femrat më të zgjuara të të gjitha kohërave EmptyWed Jan 13, 2016 12:50 pm nga elona

» Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme
10 femrat më të zgjuara të të gjitha kohërave EmptyWed Jan 13, 2016 12:49 pm nga elona

» Lëvorja e bananes: kundër rrudhave, akneve dhe lythave
10 femrat më të zgjuara të të gjitha kohërave EmptyWed Jan 13, 2016 12:47 pm nga elona

» Pastroni trupin nga sheqeri për tri ditë: Dieta që largon të gjithë efektet negative!
10 femrat më të zgjuara të të gjitha kohërave EmptyWed Jan 13, 2016 12:43 pm nga elona

» 3 “infuzionet” e ngjyrosura, që lirojnë trupin prej helmeve dhe yndyrës
10 femrat më të zgjuara të të gjitha kohërave EmptyWed Jan 13, 2016 12:37 pm nga elona

Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2589 artikuj v 1306 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Top posting users this month
No user


10 femrat më të zgjuara të të gjitha kohërave

Shko poshtë

10 femrat më të zgjuara të të gjitha kohërave Empty 10 femrat më të zgjuara të të gjitha kohërave

Mesazh nga <alma> Wed Oct 16, 2013 6:29 pm

Për herë të parë në 100 vjet, testet e inteligjencës në mbarë botën tregojnë se gratë janë përpara burrave sa i përket inteligjencës. Studiuesit thonë se truri i grave trajnohet më mirë pasi ato merren edhe me punë, por i përkushtohen edhe familjes.

Gazeta më e madhe gjermane, Bild, publikoi renditjen e dhjetë grave më të zgjuara në botë.
1. Margaret... Thatcher
Zonja e Hekurt nuk ishte vetëm kryeministrja e Britanisë së Madhe, por edhe një zbuluese. Ajo ka studiuar për kimi dhe shkenca juridike në Oksford. Bashkë me një ekip ka zbuluar akulloren e butë.
2. Hannah Arendt
Filozofja shkroi kundër sistemeve totalitare dhe ndoqi si reportere procesin kundër nazistit Adolf Eichmann në Jeruzalem. Vlerësohet si një nga mendimtaret politike me më shumë ndikim të kohëve moderne.
3. Sally Ride
Astrofizikantja e njohur u bë amerikania e parë në hapësirë në vitin 1983. Pas kësaj, ajo drejtoi një sektor të rëndësishëm kërkimesh në NASA dhe punoi për misionin e suksesshëm në Mars, të quajtur Pathfinder.
4. Marie Curie
Polakja studioi në Francë, në Sorbonne. Gjatë kërkimeve të saj zbuloi radioaktivitetin. Mbajtësja e dy çmimeve Nobel në Kimi e Fizikë, është edhe krijuesja e fjalës radioaktiv.
5. Sharon Stone
Aktorja 54 vjeçare është e bukur dhe e zgjuar. Biondina ka një koeficient inteligjence- IQ- prej 154 pikësh dhe ka studiuar shkenca kulturore.
6. Mbretëresha Elizabeta e Parë
Ajo drejtoi Anglinë në periudhën e Rilindjes, ku u promovuan mes të tjerëve edhe William Shakespeare dhe Francis Bacon. Ajo fliste vetë gjashtë gjuhë dhe përkthente shkrimet e lashta.
7. Dr. Marion Doenhoff
Ishte gazetarja më e rëndësishme e Republikës Federale gjermane. Editore e gazetës “Die Zeit”.
8. Kleopatra
Ishte faraonja e fundit femër. Ishte një stratege gjeniale dhe një mjeshtre e politikës. Zotëronte nëntë gjuhë dhe ndikimi i saj zgjati për shekuj në Egjipt.
9. Alicia Keys
Është 31 vjeç, ka fituar 14 çmime Grammy dhe është një legjendë e muzikës soul. Është shumë e talentuar dhe përveç kësaj ka qenë një nxënëse shumë e mirë. Mori diplomën e shkollës së mesme në moshën 16 vjeçare si nxënësja më e mirë.
10. Rosa Luxemburg
Mbaroi shkollën në mënyrë të shkëlqyer dhe kreu doktoraturën për shkenca politike. Veprat e saj në sociologji dhe shkenca politike janë edhe sot një referencë e domosdoshme.Marrë nga interneti.

<alma>

Numri i postimeve : 64
Join date : 11/07/2013

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi