Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Verdhëza....

Shko poshtë

Verdhëza.... Empty Verdhëza....

Mesazh nga Dardania prej Wed Apr 15, 2015 6:16 pm

Verdhëza ose Ikteri është shprehje e përdorur për të treguar një zverdhje të lëkurës, në një farë mënyre sëmundje e verdhëzës. Në fakt shprehja përdoret sa herë që një njeri ka një zverdhje të lëkurës, por që nuk është sinonim me hepatitin.
Fjala ikter vjen nga greqishtja e vjetër dhe d.m.th i verdhë. Simptome e shumë sëmundjeve të mëlçisë, të fshikëzës së tëmthit, apo rrugëve biliare. Karakterizohet nga ngjyrimi i verdhë i lëkurës, i mukozave të dukshme dhe i sklerës. Kjo situatë shkaktohet nga rritja e përqendrimit të bilirubinës në gjak (substancë që formohet nga katabolizmi i molekulës hemë të hemoglobinës. Niveli normal i bilirubinës në gjak është 0,2 - 1,0 mg/dl. Në nivele më të larta se 2,0 - 2,5 mg/dl të bilirubinës fillon shfaqja e verdhëzës. Intensiteti i ngjyrimit është në proporcion të drejtë me përqendrimin e bilirubinës në gjak.
Bilirubina ndodhet në dy forma, forma indirekte dhe direkte:
Bilirubina Indirekte
është forma e bilirubinës që qarkullon në gjak e lidhur me albuminën. Nuk mund të filtrohet nga veshkat për shkak se albumina është proteine me mase të madhe molekulare. Kjo formë e bilirubinës kapet nga hepatocitet (qelizat e mëlçisë) dhe konjugohet me acidin glukorunik. Përqendrimi i saj mund të rritet në rastin e një emolie d.m.th te një shkatërrimi të madh të rruazave të kuqe të gjakut.

Bilirubina Direkte

është forma e bilirubines e konjuguar me acidin glukorunik. Procesi i konjugimit ndodh ne mëlçi. Mëlçia sekreton bilirubinën direkte në lëngjet biliare të cilat përfundojnë në duoden.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Verdhëza.... C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi