Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Zeqë Gjemajli
Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme EmptyMon Sep 05, 2022 11:13 am nga **Dardane**

» Për Ty se Hyre ne Zëmrën Time....
Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme EmptyTue May 29, 2018 9:36 am nga Dardania

» Kontrolloni duart për ndonjë shenjë të mundshme të kancerit!
Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme EmptyWed Jan 13, 2016 12:53 pm nga elona

» Vlerat ushqyese dhe vetitë pozitive të spinaqit
Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme EmptyWed Jan 13, 2016 12:52 pm nga elona

» Bima që pretendohet se shëron kancerin për 16 orë
Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme EmptyWed Jan 13, 2016 12:50 pm nga elona

» Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme
Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme EmptyWed Jan 13, 2016 12:49 pm nga elona

» Lëvorja e bananes: kundër rrudhave, akneve dhe lythave
Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme EmptyWed Jan 13, 2016 12:47 pm nga elona

» Pastroni trupin nga sheqeri për tri ditë: Dieta që largon të gjithë efektet negative!
Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme EmptyWed Jan 13, 2016 12:43 pm nga elona

» 3 “infuzionet” e ngjyrosura, që lirojnë trupin prej helmeve dhe yndyrës
Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme EmptyWed Jan 13, 2016 12:37 pm nga elona

Kush është në linjë
35 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 35 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2589 artikuj v 1306 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2024
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month
No user


Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme

Shko poshtë

Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme Empty Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme

Mesazh nga elona Wed Jan 13, 2016 12:49 pm

Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme Ushqime-560x312
Të gjithë e dimë që kujdesi për lëkurën e fytyrës është një pjesë shumë e rëndësishme e jona në ballafaqimin me të tjerët. Një lëkurë e shëndetshme garanton një pamje të bukur dhe estetike. Gjatë verës lëkura e fytyrës ka nevojë për lagështirë të vazhdueshme, ndërkohë për çdo stinë të vitit nevojitet një terapi e veçantë vitaminash.

Pothuajse të gjithë këta ushqyes përmbajnë antioxidant( antioksidanti është një emër përmbledhës për elementët që janë të aftë të luftojnë radikalet e lira) Radikalet e lira vetë përfaqësojnë molekula speciale të afta për të shkatërruar molekulat dhe qelizat e trupit.
1- Vitamina A
Vitamina A ndihmon në mirëmbajtjen e pamjes së mirë të lëkurës si dhe largon helmet e dëmshme që përmban lëkura. Gjithashtu vitamina A është shumë e mirë për njerëzit që kanë lëkurë të thatë. Ajo mund të gjendet në qepë, bizele, kajsi, spinaq, lakër, karotë, kungull, kumbulla dhe në pataten e ëmbël.
2- Vitamina C
Vitamina C është shumë e mirë për lëkurën si në sipërfaqe, ashtu dhe brenda saj. Përmban antioksidant për të mbrojtur lëkurën tuaj nga radikalet e lira duke inkurajuar prodhimin e kolagjenit. Vitamina C gjendet në fruta agrume, si speci i kuq , lakra e Brukselit, boronica , manaferra, kivi, portokalli, limoni, brokoli dhe në patate.
3- Vitamina E
Kjo vitaminë është e njohur për të luftuar efektet e dëmshme të ekspozimit UV dhe për të siguruar mbrojtje superior antioksidante. Ekspertët tregojnë se përdorimi i 400 mg i vitaminës E në ditë sjell përmirësim në fytyrat e dëmtuara dhe të rrudhosura. Gjendet pothuajse tek të gjitha frutat dhe perimet.
4- Vitamina K 
Vitamina K është e cilësuar si një përbërës, i cili ndihmon efektivisht në eleminimin e rrathëve të syrit. Ushqimet ku gjendet kjo vitaminë janë, qepët e njoma, kumbullat e thata, brokoli, lakra, kastraveci, shparagu , piperi i kuq, etj
5- Lukopene
Lukopene është një antioksidant. Një dietë e pasur me lukopene i jep lëkurës tuaj mbrojtje ndaj rrezeve të dëmshme të diellit. Lukopenet mund të gjenden në shalqi, portokall të kuq, domate dhe papajë.
6- Omega 3
Omega 3 janë të lidhura me inflamacion të reduktuar, dhe njihen si shumë efektivë në shkëlqimin e çehres . Omega 3 gjendet në ushqime të tilla si peshku yndyror (salmoni), arrat dhe fara liri, bajame, lajthi etj.
7- Acidi Alfa Lipoik
Është një antioksidant i fuqishëm , pasi është një nga dy ushqyesit e tretshëm në ujë dhe yndyr. Ky acid mbron lëkurën tuaj në brendësi dhe sipërfaqe nga dëmtimi i radikaleve të lira. Gjendet në brokoli, mëlçi, patate, spinaq etj.

elona

Numri i postimeve : 25
Join date : 25/10/2015

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi