Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


Deti me Sheqer

Shko poshtë

Deti me Sheqer  Empty Deti me Sheqer

Mesazh nga Dardania prej Fri Apr 17, 2015 2:25 pm

Na ishte nejhere nje vajze e vogel me emrin Lura. Ajo ishte pese vjec dhe dhe shkonte ne kopesht. Nje dite edukatorja po ju fliste femijeve per detin.
- Deti eshte shume i madh, femije- tha ajo. Ai ka shume uje dhe uji i detit eshte i kripur.
- Edukatore a na nxe deti te gjithe ne kalamajave?- e pyeti Lura edukatoren.
- Po Lura.- ka vend per te gjithe ne ketu. Madje ka vend edhe per njerez te tjere- i shpjegoi edukatorja femijeve duke i pare me dashuri.
- O edukatore, a mbarohet uji i detit?- u hodh e foli Bledi qe e kishte ngritur doren per te bere pyetje menjehere pas Lures.
- Jo, jo, nuk mbarohet- u pergjigj edukatorja qe kenaqej me pyetjet feminore te tyre.
- Do te shkojme ta shohim edhe ne ndonjehere detin?- pyeten disa femije te tjere njeri pas tjetrit.
- Po vogelushe- u the edukatorja. Do te bejme shume shpejt nje udhetim ne Durres. Atje do ta shihni me syte tuaj detin e bukur.
Me pas edukatorja u tregoi femijeve edhe per lumenjte e liqenet qe ndodhen ne Shqiperi. Lures tone i mbeti ne mendje dicka qe tha edukatorja ate dite ne kopesht; “Liqeni i Ohrit ka uje te embel e te kthjellet”.
Ate nate pa edhe nje enderr te cuditshme. Ne enderr ju duk sikur “liqeni i Ohrit, pra ai me uje te embel, ishte i mbushur plot me embelsira. Pastaj ajo shkoi dhe mori shume kaushe me akullore me shije te ndryshme qe i hengri tere shije. Nderkohe ne enderr gjyshja i solli ca copa kadaifi, ndersa mami zhyste goten e Lures ne liqen dhe ia mbushte me leng frutash. Lura notoi ngado neper liqen dhe u cudit nga gjithe ato embelsira e gjera te embla pa fund”.
Kur u zgjua ne mengjes, Lura i tha mamit te vet.
- Mami me duhet pak sheqer.
- Sheqer!? E perse te duhet?- e pyeti mamaja e habitur.
- Ma, me duhet qe ta marr me vete ne kopesht- iu pergjjigj Lura.
- Ne kopesht?- u habit edhe me shume e ema.
- Po ma, per ne kopesht e dua- kembenguli Lura qe nuk po e kuptonte se perse mami po i bente gjithe keto pyetje.
- Dua qe ta kem gati, kur te shkojme ne Durres me edukatoren- shpjegoi Lura me syckat qe i ndrinin nga gezimi.
- Lura, moj zemer- i tha mamaja e saj. Po une akoma nuk po te kuptoj se per cfare po flet. Perse te duhet sheqeri?
- Po qe t’ja hedh detit te Durresit o ma, se e ka ujin te kripur- i shpjegoi Lura.
- Ahahahaha- qeshi mamaja e Lures me gjithe zemer. Tashme po kuptonte dicka.
- Po c’te keqe ka uji i detit?- i tha mamja Lures.
- Po ku ka embelsira te kripura o ma- tha Lura. – po t’i hedh sheqer ujit, ai do te behet i embel dhe, ti e di qe une i kam shume qejf embelsirat- tha Lura duke lepire buzet. Me pas ajo i tregoi mamase se vet edhe enderren qe kishte pare ate nate.
Mamaja e Lures vuri buzen ne gaz dhe e ndihmoi Luren qe te behej gati per ne kopesht. Rruges ajo ndaloi ne nje embeltore dhe bleu shume embelsira.
Kur mberriten tek dera e kopshtit, mamaja ia dha edukatores embelsirat qe pati blere per femijet dhe i tregoi per “detin me sheqer” te Lures.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Deti me Sheqer  C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi