Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Anastas Kostandini

Shko poshtë

Anastas Kostandini

Mesazh nga Dardania prej Sun Apr 19, 2015 2:11 pm

 Anastas Kostandini ka mbaruar Akademinë e Arteve të Bukura në Tiranë më 1978. Tema e preferuar e veprave të tij janë peisazhet sociale e poetike nga jeta e përditshme, natyra psikologjike e qytetit të lindjes Pogradecit të cilin ai e njeh në thellësi, si dhe kompozimi nga traditat e vendlindjes.
BIOGRAFI E DETAJUAR

 • 1954 Lindi në Pogradec më 29 korrik

 • 1978 Diplomohet në Akademinë e Arteve të Bukura, Tiranë në Pikturë Monumentale

 • 1981 Bashkë autor në realizimin e mozaikut “Shqipëria”, Muzeu Kombetar Historik, Tiranë

 • 1983 Ekspozita e parë vetjake në Pogradec

 • 1986 Ekspozitë vetjake në Pallatin e Kulturës, Tiranë

 • 1988 Ekspozitë vetjake kushtuar poetit Lasgush Poradeci, Durrës

 • 1989 Realizon dy piktura të mëdha murale në qytetin e Pogradecit

 • 1991 I akordohet titulli « Piktor i merituar »

 • 1991 Ekspozitë vetjake “Bardhë e zi”, Pogradec dhe Korçë

 • 1992 Ekspozon në grup në Ohër të Maqedonisë

 • 1993 Ekspozitë vetjake në Pallatin e Kulturës të Ohrit, Maqedoni

 • 1994 Ekspozitë në grup me piktorë shqiptarë në Boston, SH.B.A

 • 1995 Ekspozitë në grup me dy artistë shqiptarë në Art Studio TASO

 • 1996 Ekspozitë në grup me piktorë shqiptarë në Chambery, Aix-Ies-bains, Belley, Francë

 • 1996 Ekspozitë vetjake në Dortmund, Gjermani

 • 1997 Ekspozitë ne grup ne Qendren Nderkombetare te Kultures, Tirane

 • 1997 Ekspozitë vetjake kushtuar Lasgush Poradecit në Muzeun Kombëtar, Tiranë

 • 1998-Janar, Ekspozitë vetjake në Bukuresht, Rumani

 • 1998-Nentor, Pjesëmarrje në ekspozitën e vjeshtës në « Galeria XXI », Tiranë

 • 1999-Janar, Ekspozitë vetjake në Galerinë “VEVE Center”, Fondacioni i Kulturës Velia, Tiranë

 • 2000-Prill, Ekspozitë vetjake “ Jeta në Provincë ”, Lauf Gjermani

 • 1999-Nentor, Ekspozitë vetjake me rastin e lindjes së poetit Lasgush Poradeci, Prishtinë, Kosove

 • 2000-Qershor, Ekspozitë vetjake në Perfaqësine e Komunitetit Europian, Tiranë

 • 2001-Mars, Ekspozitë vetjake “Qyteti i prizmuar” në “ Vila Themistokli ”, Korçë

 • 2001-Gjate vitit ekspozon rregullisht në ambientet e Bankës Italo-Shqiptare dhe në mjediset e vilës “Ambasador”, Tiranë

 • 2001-Tetor, Ekspozitë e përbashket me artisten Lumturi Blloshmi në Galerinë XXI, Tiranë

 • 2001-Qershor, Ekspozitë e përbashkët në sallën “Le Notre” në Muzeun e Louvrit, Paris Francë

 • 2002 Pjesëmarrje në Panairin e Krishtlindjeve pranë Hotel Sheraton, Tiranë

 • 2003 Ekspozitë vetjake në Gorinheim, Hollandë dhe Solingein, Gjermani

 • 2004 Perfundon portikun prej pesë mozaikësh të Kishës « Shën Maria », Pogradec

 • 2004 Ekspozitë në studion e tij me rastin e 50 vjetorit të lindjes

 • 2005 Ekspozitë vetjake me rastin e shpalljes « Qytetar nderi » i Pogradecit

 • 2006 Fitues I çmimit të parë në konkursin e pikturës “Vangjush Mio”, Korçë

 • 2006 Ekspozite e përbashket me piktorin Gjergji Lako, “Ëndrra mbi liqen”- Dialog artistësh, Galeria e Arteve, Pogradec

 • 2006 Ekspozite vetjake “Plain Air përreth liqenit”, Pogradec

 • 2006 Ekspozitë me ilustrime Biblike, Fondacioni “Nehemia”, Buçimas, Pogradec

 • 2007 Ekspozita vetjake “I Pavdekuri” me ilustrime të veprës “E madhe është gjëma e Mëkatit » të Mitrush Kutelit, Pogradec

 • Korrik 2007 Boton librin e tij të parë me grafika

 • Tetor 2007 Ekspozitë vetjake ne Kishen Shen Gjergjit Boston, SH.B.A

 • Mars 2008 Ekspozita vetjake “Paris 07”, Pogradec dhe Korçë

 • Gusht 2008 Pjesëmarrës në koloninë e artit të Bitolës dhe Kumanovës, Maqedoni Shtator

 • 2008 Ekspozitë vetiake në Galerinë Kombëtare të Arteve - Tiranë - « Wine Day»

 • Tetor 2008 Çmimi « Onufri », vjeshtë letraro-artistike, Boboshticë, Korçë

 • Shkurt 2009 Ekspozitë e përbashkët Taso - Vasili, Mësonjtorja Shqipe, Korçë

 • Mars 2009 Ekspozitë vetjake, Galeria e Artit, Fier

 • Maj 2009 Ekspozitë vetjake, Gjirokastër

 • Jeton dhe punon në qytetin e Pogradecit.


_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi