Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Donika Muçi

Shko poshtë

Donika Muçi Empty Donika Muçi

Mesazh nga Dardania prej Sun Apr 19, 2015 9:18 pm

Donika MuçiRegjisoreArtiste e Merituar

Biografia


Donika Muçi u lind në Delvinë më 1938 në një familje qytetare gjirokastrite. Familja e saj u shpërngul në Tiranë në fillim të Luftës së Dytë Botërore, ndërkaq që babai saj, patrioti i shquar, profesor Rexhep Muçi, dergjej në kampet e përqendrimit të Italisë fashiste në Greqi për veprimtari subversive kundër regjimit Quisling.

Arsimin e mesëm e kreu në Liceun Artistik në Tiranë, ku u diplomua për Teori Muzikore nën drejtimin e profesor Ramadan Sokolit. Pasi ndoqi studimet e larta në Fakultetin e Historisë dhe Gjeografisë pranë Universitetit të Tiranës, u emerua në fund të viteve '50 në Radio Tirana si programatore e emisioneve muzikore ku punoi për rreth një vit përpara se të emërohej si formuluese muzike në ndermarrjen më të guximshme artistike të asokohe që ish Kinostudio Shqipëria e Re, inaguaruar më1952.

Pasi punoi për më tepër se dhejtë vite si formuluese muzike dhe regjisore montazhi e kategorisë së parë, Donika Muçi, nisi të japë provat e saj të para si regjisore e filmit dokumentar duke u bërë kështu një nga zonjat e para regjisore në Shqipëri. Karriera e saj e gjatë dhe filmografia jashtëzakonisht e dendur e kësaj zonje pioniere në lëmin e regjisë filmike në Shqipëri, dëshmojnë për një veprimtari artistike të pasur dhe të larmishme.

Donika Muçi është konsakruar me titullin Artiste e Merituar që prej vitit 1987 dhe është tributore e disa çmimeve nëFestivalet e Filmave. Gjithë duke ndejkur karrierën e saj edhe sot, Donika Muçi gëzon respektin dhe mirënjohjen e gjithë mjeshtërisë së profesionit.

Filmografia
  • Mësim për Lindën, Kinostudio Shqipëria e Re, 1970

  • Vallet e Bjeshkëve, Kinostudio Shqipëria e Re, 1981

  • Qytet Kështjellë, Kinostudio Shqipëria e Re, 1990

  • Njeriu që Kapërcen Shekujt, 2006Kjo është një listë shumë e shkurtër e filmografisë së regjisores Donika Muçi filmografia e të cilës përmban rreth 70 filma dokumentarë. Në filmografinë e saj gjenden filma kushtuar figurave patriotike si Shjefën GjeçoviMarko BoçariDora d'Istria, si dhe filma si ai për Festivalin e XI të Këngës në Radio Televizion i cili nuk u shfaq kurrë në publik.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Donika Muçi C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi