Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Sulejman Dibra

Shko poshtë

Sulejman  Dibra Empty Sulejman Dibra

Mesazh nga Dardania prej Sun Apr 19, 2015 9:48 pm

Sulejman  Dibra Sulejman_Dibra Sulejman Dibra aktor shqiptar.
Sulejman Dibra ka lindur më 9 Shtator të vitit 1943 në qytetin e Shkodrës. Pas mbarimit të studimeve të lartë në Shkollën e Lartë për Aktor “Aleksandër Mojsiu” në Tiranë, në vitin 1966 rikthehet në qytetin e Shkodrës për të punuar si aktor profesionist në Teatrin “Migjeni” të këtij qyteti. Në vitin 1969 do të transferohet në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) në Tiranë. Me këtë teatër ka interpretuar në shumë pjesë si “Arturo Ui” e Bertold Brehtit, “Toka jonë” e Kolë Jakovës, “Prefekti” e Besim Lëvonjës etj. Në kinematografi ka interpretuar në 13 role. Roli i tij i parë do të jetë ai Partizanit të plagosur në filmin “Komisari i Dritës”. Më tej do të interpretonte në rolin e Kiços,agjentit 13 në filmin “Njësiti “Guerril” , rolin e Sotir Filipit “Kasketa” në filmin “Operacioni “Zjarri””, rolin e Drejtorit të shkollës në filmin “Tinguj Lufte”, rolin e Gjeneralit turk në filmin “Nëntori i dytë” etj. Roli i tij më i fundit do të jetë në vitin 2009, roli i Myrtezait në filmin “Ne dhe Lenini”. Ka dhënë mësim në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve) në degën e Aktrimit. I martuar me pianisten Anita Tartari.Kanë një vajzë Enin,e cila duke ndjekur rrugën e artit është sot një pianiste e talentuar dhe e njohur në botë. Për meritat e tij artistike në vitin 2006, Sulejman Dibra është vlerësuar me Urdhrin "Naim Frashri i Artë"
Kinematografi
2009 -- Ne dhe Lenini.................................................Myrtezai
1998 -- Kolonel Bunker................................................
1997 -- Bolero.........................................................Pronari italian i shtëpisë
1989 -- Balada e Kurbinit......................................Kadër Herzi
1986 -- Guri i besës..................................................Prifti
1983 -- Nëntori i dytë................................................Gjenerali Turk
1981 -- Qortimet e vjeshtës........................................Xha Koli, shitësi i gështenjave
1979 -- Ne vinim nga lufta..........................................Partizani
1976 -- Tinguj lufte..................................................Drejtori i shkollës
1975 -- Rrugicat që kërkonin diell (Film TV)......................Jovani
1973 -- Operacioni “Zjarri”.........................................Sotir Filipi,Kasketa
1969 -- Njësiti Guerril...............................................Kiçua, Agjenti 13
1968 -- Prita..........................................................Partizani Cane, ndihmësi i mitralierit Sulo
1966 -- Komisari i Dritës............................................Partizani i plagosur në shtëpinë e Dodës gjatë luftës

Teatër

04/03/1971 -- “Arturo Ui” e Bertold Brehti

04/03/1974 -- “Toka jonë” e Kolë Jakovës
18/02/1974 -- “Bashkë me agimin” e Kolë Jakovës
28/11/1973 -- “Prefekti” e Besim Lëvonjës (Artist i Merituar)
24/01/1973 -- “Sinjali i kuq” e Bashkim Kozelit

Regjisor
Teatër
“Toka jonë” e Kolë Jakovës (as/regjisor)

Çmime e Tituj
2006 Urdhri “Naim Frashri i Artë”

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Sulejman  Dibra C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi