Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


Shpjegohet Misteri i Dritave në Oqeanin Atlantik

Shko poshtë

Shpjegohet Misteri i Dritave në Oqeanin Atlantik Empty Shpjegohet Misteri i Dritave në Oqeanin Atlantik

Mesazh nga Dardania prej Thu Jun 11, 2015 10:10 pm

Shpjegohet Misteri i Dritave në Oqeanin Atlantik Dritat
Në Oqeanin Atlantik jo rrallë shihen drita misterioze që janë fotografuar edhe nga sistemi satelitor NPP (National Polar-orbiting Partnership satelite). Ato, padyshim janë mbresëlënëse por deri vonë askush nuk dinte të shpjegonte prej nga vijnë e as çka i shkakton.

Përkitazi me dritat oqeanike ka pasur shumë spekulime, madje disa kanë shkuar aq larg sa që shpjegoheshin si rjedhoja të “një force elektrike të gjeneruar nga krijesa misterioze nënujore detare?”.

Megjithatë, ka shpjegime racionale, e ndër to padyshim është edhe ai i NASA -së.

“Dritat oqeanike, këto spote të vogla të arta , të dukshme në oqeanin blu, nuk kanë të bëjnë as me vendbanime njerëzore e as me zjarr ose puse gazi. Dritat, në fakt janë dritat e anijeve të shumta të peshkimit dhe e anijeve. Në orët e natës barkat e anijet lëshojnë një dritë e cila është e destinuar për peshkimin natën të një lloji të kallamarit (Argentinus ILLEX) . Ky kallamar lëviz në det të hapur dhe është shumë i kërkuar nga peshkatarët”, shpjegojnë në NASA.

Peshkatarët përdorin fenerët ndonjëherë deri në 300 kilovatë për të zbuluar më lehtë kallamarin. /infoglobi/

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Shpjegohet Misteri i Dritave në Oqeanin Atlantik C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi