Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Poezi nga Deshmorja Jehona Raka

Shko poshtë

Poezi nga Deshmorja Jehona Raka

Mesazh nga Dardania prej Wed Jul 13, 2011 1:14 am


09/08 06:52PM
TRIUMFI

Kosovë, atdheu im,
Herët m`i ke lidhur këmbët e duart me zingjir,
Armiku më vrau malltretoi e burgosi
Por zemrës sime vetëm forcë i shtoi.

Isha fëmijë në çerdhe
Na e helmuan femijërinë
Isha nënën që kërkon të birin
Motra që pret të vëllain
Isha dashnore pranvere, por ata të qet s`më lanë.
Ëndërroja për rini, jetë dhe dashuri,
Po rata më bënë, këto dëshira t`i mbyll në dry,
I mbolla në zemër, i lash të pushojnë
Deri sat të vijë edhe dita jonë.

Me vite të tëra n`Kosovë ra errësira
Me plumba në gjoks varrosëm shumë trima
Nje luftë e pamposhtur po bëhet n`Kosovë
Padyshim armiku po ushtron terror
Po ushtron terror mbi popullin shqiptar,
Mundet ta mundë me gjak e llahtar,
S`trembet dot shqiptari nga gjaku e plumbi,
S`lejon që Kosovën ta kaplojë turpi,
Turpi e frika le të mbetet tek ju
e Kosova trime sot ka triumfuar.

Ngritu nënë Kosovë, ngritu dhe vallzo
Lotët në sy s`dua t`i shoh,
Sot me 7 shtator të njeh e mbarë bota
E gëzofsh Republikën të uron nënlokja.

Dielli i lirisë sot zemrën ma e ngroh,
Shpirti i Kosovës lot gëzimi sot ka
E unë deshirat qe i mbylla me dry
I hapa sot të gëzojmë liri.

Jehona Raka Kl.III.3

e Marrur nga Libri "Dëshmorët e 9 prillit në Rakoc dhe lagje të Re" nga autori Musli Vërbani

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi