Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Përkufizimi i Diturisë

Shko poshtë

Përkufizimi i Diturisë

Mesazh nga Dardania prej Wed Jun 27, 2012 11:40 am

Me Përkufizim te diturise nenkuptojm njohuri , informacion , mësim , dituri , dije 1 , bursë Këta emra i referohen asaj që njihet, si me anë të studimit ose përvojë. Dituria është më i gjerë: "Shkenca është organizuar njohuri" (Herbert Spencer). Informacione shpesh nënkupton një koleksion të Faktet dhe të dhënat: "gjykimi i njeriut nuk mund të jetë më mirë se të dhënat në të cilën ai e ka bazuar atë" (Arthur Sulzberger Heis). Learning zakonisht i referohet njohurive të fituara nga shkollimi dhe studimit: "Learning ... duhet të kërkohet për me ngrohtësi dhe ndiqet me kujdes " simbolit Abigail Adams). Erudicion nënkupton të thellë njohuri, shpesh të specializuara: "Disa kanë kritikuar poezinë e tij si elitist, të panevojshme indiferent për lexuesit që nuk e ndajnë dituri e tij" . (Elizabeth Kastor) Lore zbatohet zakonisht për të njohurive të fituara përmes traditës apo anekdotë në lidhje me një të veçantë subject: . folktales Shumë amerikanë bëjnë me dije të jetës kufitare bursa është zotërim i një fushë të veçantë të mësimit reflektohet në punën e një dijetari të: Një artikull i mirë ditar tregon prova të mjaftueshme për bursë e autorit.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi