Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


Gishti i trete i Kembes: Deshifrimi i Mesazheve te Tij

Shko poshtë

Gishti i trete i Kembes: Deshifrimi i Mesazheve te Tij Empty Gishti i trete i Kembes: Deshifrimi i Mesazheve te Tij

Mesazh nga miri_love prej Thu May 29, 2014 8:00 pm

Ne shkencen e refleksologjise, bazuar ne gjuhen e kembeve, gishti i trete i tyre njihet si gishti veprues.
Sipas specialisteve ai simbolizon kapacitetin e individit, aftesine per te mbijetuar dhe na jep informacion mbi veprimet dhe reagimet individuale.

Ky gisht ka nje marredhenie te ngushte me sistemin e aparatit tretes gjithashtu, motivon ...dhe nxit mendimet dhe ndihmone ne realizimine e tyre ne praktike. Gajtesia e ketij gishti simbolizon nivelin e entuziazmit te individi. Sa me i gjate te jete ai, aq me entuziast eshte personi.
Ja cilat jane 4 format me te shpeshta te ketij gishti dhe karakteristikat shoqeruese:

I perkulshem- Ky gisht na rrefen per nje njeri i cili i shqyrton me imtesi detyrat e tij dhe zoteron afteste e duhura per te permbushur gjithecka qe vendos. Ky individ karakterizohet nga nje energji e madhe dhe nje prirje per te krijuar e shpikur. Eshte nje person qe vendos zemren dhe shpirtin ne gjithcka qe ben dhe ndjehet i kenaqur me aktivitetin e perditshem jetik.

I paperkulshem- Ky gisht eshte karakteristik per individet egoiste, kokeforte, mendjemedhenje dhe shume te bindur e te vendosur ne mendimet dhe vendimet e tyre.

I demtuar- Personat qe kane demtime ne kete gisht kembe jane te irrituar dhe te pakenaqur. Ne te shumten e rasteve keta individe nuk jane ne gjendje te zbatojne ne praktike te gjitha gjerat qe mendojne si pasoje e besimit dhe vleresimit te ulet qe kane per veten,mendimet dhe idete e tyre. Thuajse gjithnje gjerat qe mendojne u duken te pavlera dhe jo te pershtatshme. Keta jane persona tipike te afte per te bllokuar idete dhe inisiativen vetjake.
I ngjeshur- Eshte tregues i nje personi te mbyllur, te ndrojtur dhe te kufizuar. Personat qe kane kete forme te gishtit te trete te kembes ndjehen si me duar te lidhura dhe jane personat me pasiv . Ketyre individeve u mungon inisjativa edhe per te kryer veprime nga me te thjeshtat e rutinore te jetes se perditshme.
miri_love
miri_love

Numri i postimeve : 63
Join date : 29/05/2014

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi