Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Kadri Roshi

Shko poshtë

Kadri Roshi Empty Kadri Roshi

Mesazh nga Dardania prej Thu Apr 23, 2015 12:22 pm

Kadri Roshi Kadri_Roshi 
Kadri Roshi lindi më 4 janar 1924, Mallakastër, Shqipëri; vdiq më 6 shkurt 2007 në Tiranë, aktor shqiptar.
Përfundoi studimet e larta në Pragë në vitin 1951. Ai, e filloi karrierën e tij si aktor në Teatrin Popullor në moshën 21-vjeçare duke qenë një ndër krijuesit e këtij teatri. Që nga ajo kohë dhe deri sot ai numëron rreth 180 role në skenë dhe kinematografi, të cilat përbëjnë një jetë të madhe artistike, ku ndërthuren vështirësitë e një jete prej jetimi, çiraku, portieri kinemaje dhe deri tek aktori origjinal me portretin e njeriut të fisëm. Në krah ka patur gjatë gjithë kohës aktorët e brezit të tij Drita Pelingu, Violeta Manushi, Tinka Kurti, Reshat Arbana, Marika Kallamata, etj.

Legjenda e Skenës 

Nga shumëkush është konsideruar si legjenda e skenës dhe ekranit shqiptar. Në vitin 1995 është nderuar me Çmimin e Karrierës në Festivalin e Filmit Artistik, në vitin 1997 me Çmimin e Madh të Nderit. Ai është "Nderi i Kombit" nga viti 1999. Emri i Kadri Roshit është një kolos për filmin dhe teatrin shqiptar, ku ai la figura të spikatura që nuk do të harrohen kurrë.


Filmografia
 • Kolonel Bunker (1998)

 • Kaskadori shqiptar (1998)

 • Mirupafshim (1997)

 • Ali Pash Tepelena (1997) dokumentar, por i pazbuluar, shfaqet ne 28 shkurt2009, dy vjet pas vdekjes

 • Tingujt e harresës (1996)

 • Plumbi prej plasteline (1995)

 • Mikres mèrès - Ditët e shkurtra (1995)

 • Një ditë nga një jetë (1994)

 • Dhelpra dhe rrushte - Ezopi ...teater

 • Vdekja e burrit (1991)

 • Fletë të bardha (1990)

 • Misioni përtej detit (1988)

 • Pesha e kohës (1988), Kryetari

 • Rikonstruksioni (1988)

 • Kur ndahesh nga shokët (1986)..Islami

 • Rrethimi i vogël (1986), xha Zenuni

 • Dasma e shtyrë (1984)

 • Fejesa e Blertës (1984), Uani

 • Apasionata (1983)

 • Era e ngrohtë e thellësive (1982)

 • Dëshmorët e monumenteve (1980), Jani

 • Partizani i vogël Velo (1980)

 • Ballë për ballë (1979), Belul Gjenomadhi

 • Këshilltarët (1979), Kryetari i Këshillit

 • Liri a vdekje (1979), Xha Hyseni

 • Gjeneral gramafoni (1978), Parandili

 • Njeriu me top (1977), Plaku Mere

 • Shëmbja e idhujve (1977)

 • Zemrat që nuk plaken (1977)

 • Fije që priten (1976)

 • Lulekuqet mbi mure (1976), Kujdestari

 • Përballimi (1976)

 • Tokë e përgjakur (1976)

 • Kur zbardhi një ditë (1971)

 • Malet me blerim mbuluar (1971)

 • I teti ne bronz (1970), Ademi

 • Tana (1958)_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Kadri Roshi C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi