Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month


Fehmi Kastrati

Shko poshtë

Fehmi Kastrati Empty Fehmi Kastrati

Mesazh nga Dardania prej Sat May 16, 2015 10:42 pm

Autobiografi qershor 2007

Unë Fehmi Kastrati i lindur me 5 tetor 1961 në fashatin Llapashticë të Epërme, komuna e Podujevës. Shkollën fillore e kam kryernë vendlindje, kurse të mesmen në qytetin e Podujevës. Unë si i ri në moshën 15 vjeçare kam filluar të merrem me muzikë. Instrumenti im i pëlqyer ka qenë çiftelia dhe është ende çiftelia. Hapat e parë në muzikë i kam filluar së bashku me kusheririn tim Shemsi Kastratin nga fshati Shkabaj (Prishtinë), me të kam kënduar më shumë se 10 vite të tëra, deri në kohën kur ai shkoi në Gjermani. Më pas fillova të këndoj me Ramush Tahirin për 8 vite me radhë, edhe pse ishte fillestar, mora kohën e duhur për ta mësuar dhe edukuar për këngën e bukur shqipe.
Kam kënduar edhe me shumë rapsodë të njohur të trevës sonë të Llapit, kam bashkëpunuar shumë me Vëllezrit Gashi, kemi kënduar edhe së bashku në disa ahengje me shoqëri etj...

Unë kurrë s'kam pushuar së kënduari. Tani në këto dy vitet e fundit kam filluar të këndoj me Florim Halitin, me të birin e këngtarit tonë të paharruar, tash të ndjerë Hasan Peranit nga Perani i Podujevës. Me Florimin qe dy vite këndojmë bashkë dhe jemi shokë të pandashum. Kemi gjetë një gjuhë të përbashkët dhe kështu jemi shumë aktiv në punën tonë, mund të them profesoinale.

Po tash qe disa muaj kam filluar ta mësoj dhe ta marr me vete në dasma e ahengje edhe djalin tim Bastretin.

Idoli im është Augustin Uka.

Unë përmes biografisë sime shprehi dëshirën që të falënderoj ty zotri Mahmut dhe të gjithë këngetarët çka janë sot por edhe ata qka kan nderruar jetë. Ju qoftë i lehtë dheu i Kosovës sonë dhe ta zotëri Mahmut të përshëndes shumë unë si dhe Florimi, je i mirëseardhur në Llap.

Përshëndetje,

Fehmi Kastrati

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
Fehmi Kastrati C47de410
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 32

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi