Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Zeqë Gjemajli
Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut EmptyMon Sep 05, 2022 11:13 am nga **Dardane**

» Për Ty se Hyre ne Zëmrën Time....
Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut EmptyTue May 29, 2018 9:36 am nga Dardania

» Kontrolloni duart për ndonjë shenjë të mundshme të kancerit!
Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut EmptyWed Jan 13, 2016 12:53 pm nga elona

» Vlerat ushqyese dhe vetitë pozitive të spinaqit
Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut EmptyWed Jan 13, 2016 12:52 pm nga elona

» Bima që pretendohet se shëron kancerin për 16 orë
Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut EmptyWed Jan 13, 2016 12:50 pm nga elona

» Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme
Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut EmptyWed Jan 13, 2016 12:49 pm nga elona

» Lëvorja e bananes: kundër rrudhave, akneve dhe lythave
Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut EmptyWed Jan 13, 2016 12:47 pm nga elona

» Pastroni trupin nga sheqeri për tri ditë: Dieta që largon të gjithë efektet negative!
Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut EmptyWed Jan 13, 2016 12:43 pm nga elona

» 3 “infuzionet” e ngjyrosura, që lirojnë trupin prej helmeve dhe yndyrës
Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut EmptyWed Jan 13, 2016 12:37 pm nga elona

Kush është në linjë
45 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 45 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2589 artikuj v 1306 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2024
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month
No user


Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut

2 posters

Shko poshtë

Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut Empty Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut

Mesazh nga Dardania Mon Aug 01, 2011 10:01 pm

Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut Ramadhan_by_mustange-150x150 Tani do ti themi disa fjalë për mëlçinë-“laboratorin qendror të organizmit”. Mëlçia ka detyrën që të gjitha helmet e futura në organizëm t’i detoksoj, pra t’i shnderroj në komponime të padëmshme kimike.Çdo sëmundje pak më e rëndë e mëlçisë përfundon me vdekje, jo drejtpërsëdrejti pse humbet ky organ, por tërthorazi ngase në organizëm grumbullohen helmet e forta që shumë shpejtë shkaktojnë vdekjen. Mëlçia është një nga organet më të ngarkuara në tërësi, dhe kurr nuk “pushon” ngase duhet menjanuar bile edhe ato helme që futen me frymëmarrje. Andaj çdo agjërim është pushim në kuptim bukfal të fjalës për mëlçinë, dhe jo vetëm aq, agjërimi më i gjatë, mundëson përtëritjen më të shpejtë dhe më të lehtë të mëlçisë. E gjithë kjo tregon se agjërimi, jo vetëm se zvoglon mjaft rrezikun e shfaqjes së shumë sëmundjeve vdekjeprurëse, por ndihmon që organizmi, në segmente të veçanta të tij të “përtërihen”. Dihet se me anë të urisë shtresat yndyrore në ind zvoglohen, por më pak dihet se me uri “shkrihen”edhe ato shtresa të yndyrës,që gjenden në brendi të enëve të gjakut, pikërisht ato shtresa, që sjellin deri te infarkti i zemrës, pastaj shfaqjes së arteriosklerozës, si dhe shpejtimit të vjetërsimit (plakjes) .
Meqë agjërimin e trajtuam vetëm nga ana medicinale, përkatësisht kohën e Ramazanit, duhet të konstatojmë se çdo njeri duhet të agjëroj Ramazanin. Këtë duhet ta bëjë vetëm për All-llahun e pastaj çfarë e mirë që vjen prej All-llahut xh.sh. është e mirëseardhur.
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 37

https://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut Empty Re: Agjerimi dhe miresite e tij ndaj trupit te njeriut

Mesazh nga Kreshnik Martini Wed Aug 03, 2011 11:43 am

u qoft i lehte agjerimi atyre qe e praktikojne
Kreshnik Martini
Kreshnik Martini

Numri i postimeve : 224
Join date : 03/08/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi