Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Zeqë Gjemajli
Regjistrimi, Shqiptarët nuk lëvizin nga kërkesat  EmptyMon Sep 05, 2022 11:13 am nga **Dardane**

» Për Ty se Hyre ne Zëmrën Time....
Regjistrimi, Shqiptarët nuk lëvizin nga kërkesat  EmptyTue May 29, 2018 9:36 am nga Dardania

» Kontrolloni duart për ndonjë shenjë të mundshme të kancerit!
Regjistrimi, Shqiptarët nuk lëvizin nga kërkesat  EmptyWed Jan 13, 2016 12:53 pm nga elona

» Vlerat ushqyese dhe vetitë pozitive të spinaqit
Regjistrimi, Shqiptarët nuk lëvizin nga kërkesat  EmptyWed Jan 13, 2016 12:52 pm nga elona

» Bima që pretendohet se shëron kancerin për 16 orë
Regjistrimi, Shqiptarët nuk lëvizin nga kërkesat  EmptyWed Jan 13, 2016 12:50 pm nga elona

» Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme
Regjistrimi, Shqiptarët nuk lëvizin nga kërkesat  EmptyWed Jan 13, 2016 12:49 pm nga elona

» Lëvorja e bananes: kundër rrudhave, akneve dhe lythave
Regjistrimi, Shqiptarët nuk lëvizin nga kërkesat  EmptyWed Jan 13, 2016 12:47 pm nga elona

» Pastroni trupin nga sheqeri për tri ditë: Dieta që largon të gjithë efektet negative!
Regjistrimi, Shqiptarët nuk lëvizin nga kërkesat  EmptyWed Jan 13, 2016 12:43 pm nga elona

» 3 “infuzionet” e ngjyrosura, që lirojnë trupin prej helmeve dhe yndyrës
Regjistrimi, Shqiptarët nuk lëvizin nga kërkesat  EmptyWed Jan 13, 2016 12:37 pm nga elona

Kush është në linjë
37 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 37 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2589 artikuj v 1306 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Top posting users this month
No user


Regjistrimi, Shqiptarët nuk lëvizin nga kërkesat

Shko poshtë

Regjistrimi, Shqiptarët nuk lëvizin nga kërkesat  Empty Regjistrimi, Shqiptarët nuk lëvizin nga kërkesat

Mesazh nga Dardania Mon Aug 08, 2011 4:38 pm

Regjistrimi, Shqiptarët nuk lëvizin nga kërkesat  Albylmenaf-bexhetiPërkundër ndryshimeve në ligjin për regjistrimin e popullsisë dhe ekonomive familjare, anëtarët shqiptarë dhe turq të Komisionit Shtetëror për Regjistrimin e popullsisë këmbëngulin në kërkesat e tyre që struktura e trupave regjistrues të reflektojnë përbërjen etnike të Komunave, që reflekton përfaqësimin e drejtë dhe adekuat në rrafshin lokal.

Nënkryetari i Komisionit Abdylmenaf Bexheti tha për Alsat se, nëse nuk do të arrihet të tejkalohen dallimet, anëtarët shqiptarë dhe turq do të kërkojnë interpretim autentik të ligjit për regjistrimin e popullsisë.

“Anëtarët shqiptarë kërkojnë që në përputhje me interpretimin autentik të ligjit që ne e bëjmë që në asnjë mënyrë të mos prejudikohet që domosdo ne të kemi tutor domosdo prej palës tjetër, sepse ajo është një shprehje e mosbesimit, e dyta është një situatë praktike e pamundshme sepse shqiptarë nuk mund të çojmë të regjistrojnë në Dellçevë dhe Berovë dhe të sjellim maqedonas të regjistrojnë në Bozovcë, apo Shipkovicë, apo Likovë.

Në Komunat ku i kemi të përziera, përpjestimisht me atë përzierje të bëhen, në Komunat që janë të pastra etnike, ashtu të jenë si për njërën palë ashtu edhe për palën tjetër dhe çdo formë tjetër mendoj se nuk mund të funksionojë” , tha Abdylmenaf Bexheti, Nënkryetar i Komisionit.

I pyetur se cilat janë gjasat që procesi i regjistrimit të popullsisë të prolongohet, nënkryetari i Komisionit Shtetëror për regjistrimin e popullsisë, Abdylmenaf Bexheti tha se ajo çështje i takon politikës, por tha se është më mirë që të ketë zgjidhje të problemit se sa prolongim të regjistrimit.“Politika është ajo që duhet të vendos më në fund se a mund të prolongohet dhe nëse mund, kur mund ta bëjë atë, por nuk e shoh unë problemin tek prolongimi i vazhdueshëm pra më mirë është zgjidhja e problemit sot se sa prolongimi i vazhdueshëm i saj. Unë vetëm një gjë e di se së paku në atë përbërje ashtu siç propozojnë ata, tek pjesa shqiptare kjo nuk do të akceptohet asnjëherë”, tha Abdylmenaf Bexheti, Nënkryetar i Komisionit.

Askush nga BDI-ja nuk u prononcua lidhur me reagimin e anëtareve shqiptar të komisionit apo për zërat lidhur me arritjen e marrëveshjes me VMRO-DPMNE-në për këtë çështje. Sipas ligjit aktual për regjistrimin e popullsisë, që u miratua në mars të këtij viti, procesi i regjistrimit të popullsisë do të mbahet nga 1 deri 15 tetor të këtij viti.
Dardania
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1625
Join date : 13/05/2011
Age : 37

https://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi