Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Realiteti Sot...

Shko poshtë

Realiteti Sot...

Mesazh nga <alma> prej Fri Jul 12, 2013 8:49 pm

Realiteti që ne sot e jetojmë është një karnaval i dhembshur maskash.
Që të jesh i suksesshëm, duhet të fshehësh ndjenjat dhe mendimet.
Që të jesh i respektuar, duhet të gënjesh sa më shumë. Duhet të shtiresh se je dikush tjetër, sepse tani e ke mësuar leksionin e hidhur të jetës; nëse do të arrish diçka në jetë, duhet të armatosesh me buzëqeshje të rrejshme dhe me intriga v...rastare.
Tërë kohën duhet të jesh i dobishëm, sepse nëse nuk u duhesh askujt as që do t'i bie ndërmend se ti je gjallë. Dhe nëse dikush të pyet që këtë përvojë ta përmbledhësh në një fjali të vetme, përgjigja vjen natyrshëm;
"Mësohu ta hedhësh vallen e djallit,
sepse përndryshe vërtet të mori djalli". Në çastin kur e thua këtë e mëson se proverbat, fjalët e mençura që i kërkojmë gjithandej, po lindkan nga përvojat e hidhura të të jetuarit. Kështu ka qenë gjithnjë, që nga fillimi i botës. Dhe do të vazhdojë deri në fund të saj, sepse njeriu mund ta zbusë gjithë egërsinë e natyrës, por është i pafuqishëm përballë egërsisë që gjendet brenda tij.
Të gjithë flasim për poshtërsinë ekëtij realiteti. Në këtë jemi të sinqertë, sepse të gjithë e ndiejmë
se sa i poshtër është ky realitet. Dhe më pas, kur fjalët duhet të kalojnë në vepra, atëherë po të
gjithë, në heshtje, pajtohemi me këtë poshtërsi. Nuk arrijmë të shkëputemi, thuajse kemi frikë se
ky realitet është gjithçka që mundtë kemi.
Nuk është i shpifur vetëm realiteti që e jetojmë! Sepse ky realitet është i krijuar nga ne...!

<alma>

Numri i postimeve : 64
Join date : 11/07/2013

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi