Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Çfarë vërtet hanë fëmijët?

Shko poshtë

Çfarë vërtet hanë fëmijët?

Mesazh nga lea377 prej Sun Jan 05, 2014 5:09 pm

Patatet, ëmbëlsirat dhe lëngjet janë në mesin e ushqimeve më të konsumuara të fëmijëve.
Një studim amerikan i realizuar kohë më parë ka analizuar prirjet ushqimore të fëmijëve nën moshën dyvjeçare, dhe ka arritur në përfundime të papritura.
Sipas studimit, fëmijët nga katër muaj deri në dy vjet më së shumti konsumojnë pica, patate të fërguara, ëmbëlsira dhe pije të ëmbëlsuara e të gazuara, që është një prirje jo e shëndetshme.
Një shprehi jo e shëndetshme është edhe konsumimi i paktë i pemëve dhe perimeve.
Ja disa pika alarmuese të studimit:

  • Një e treta e fëmijëve më të rinj se dy vjet nuk hanë pemë dhe perime;
  • Patatet e fërguara janë më të konsumuarat te fëmijët më të rinj se 15 muaj;
  • Më se 60 për qind e fëmijëve njëvjeçarë çdo ditë konsumojnë ndonjë lloj ëmbëlsire;
  • Rreth 30 – 40 për qind të fëmijëve mbi 15 muaj çdo ditë pinë lëng të ëmbëlsuar të pemëve.

lea377

Numri i postimeve : 20
Join date : 30/12/2013

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi