Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Zeqë Gjemajli
Gabimet që i bëjmë gjatë Pastrimit të Fytyrës EmptyMon Sep 05, 2022 11:13 am nga **Dardane**

» Për Ty se Hyre ne Zëmrën Time....
Gabimet që i bëjmë gjatë Pastrimit të Fytyrës EmptyTue May 29, 2018 9:36 am nga Dardania

» Kontrolloni duart për ndonjë shenjë të mundshme të kancerit!
Gabimet që i bëjmë gjatë Pastrimit të Fytyrës EmptyWed Jan 13, 2016 12:53 pm nga elona

» Vlerat ushqyese dhe vetitë pozitive të spinaqit
Gabimet që i bëjmë gjatë Pastrimit të Fytyrës EmptyWed Jan 13, 2016 12:52 pm nga elona

» Bima që pretendohet se shëron kancerin për 16 orë
Gabimet që i bëjmë gjatë Pastrimit të Fytyrës EmptyWed Jan 13, 2016 12:50 pm nga elona

» Shtatë ushqyesit më të mirë për një lëkurë të shëndetshme
Gabimet që i bëjmë gjatë Pastrimit të Fytyrës EmptyWed Jan 13, 2016 12:49 pm nga elona

» Lëvorja e bananes: kundër rrudhave, akneve dhe lythave
Gabimet që i bëjmë gjatë Pastrimit të Fytyrës EmptyWed Jan 13, 2016 12:47 pm nga elona

» Pastroni trupin nga sheqeri për tri ditë: Dieta që largon të gjithë efektet negative!
Gabimet që i bëjmë gjatë Pastrimit të Fytyrës EmptyWed Jan 13, 2016 12:43 pm nga elona

» 3 “infuzionet” e ngjyrosura, që lirojnë trupin prej helmeve dhe yndyrës
Gabimet që i bëjmë gjatë Pastrimit të Fytyrës EmptyWed Jan 13, 2016 12:37 pm nga elona

Kush është në linjë
35 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 35 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2589 artikuj v 1306 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2024
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Top posting users this month
No user


Gabimet që i bëjmë gjatë Pastrimit të Fytyrës

Shko poshtë

Gabimet që i bëjmë gjatë Pastrimit të Fytyrës Empty Gabimet që i bëjmë gjatë Pastrimit të Fytyrës

Mesazh nga miri_love Thu May 29, 2014 7:27 pm

Në vazhdim do të paraqesim disa nga gabimet më të shpeshta që i bëjmë me rastin e pastrimit të fytyrës.

Zgjedhja e gabuar e produkteve: Pastruesit e mirë të lëkurës do të duhej të largojnë tërësisht papastërtinë, pluhurin, makijazhin, duke mos hequr yndyrat natyrale nga lëkura apo qelizat e shëndetshme. Prandaj, ato nuk duhet të jenë as shumë të buta... dhe as shumë të forta, pasi në këtë rast, do të paraqitet skuqja e lëkurës ose lëkura mund të bëhet shumë e tërhequr.

Pastrimi i shpeshtë: Është e mjaftueshme për të larë fytyrën tuaj një herë në ditë. Çdo gjë më shumë do të irritojë lëkurën dhe mund të arrihet efekti i kundërt, duke bërë që lëkura të bëhet më e yndyrshme. Nëse nuk keni grim në fytyrën tuaj, ose krem për rrezitje dhe nëse nuk jeni djersitur shumë gjatë ditës, anashkaloni pastrimin e fytyrës në mbrëmje, por vetëm duke e shpërlarë me ujë të vakët. Lejoni lëkurën të marrë veten nga një shumëllojshmëri e produkteve kozmetike.

Temperatura e ujit: Është një lloj miti se uji i ngrohtë hap poret dhe uji i ftohtë i mbyll ato. Është e vërtetë, megjithatë, poret nuk kanë muskuj që të hapen apo të mbyllen. Uji i ngrohtë mund të lë një ndjenjë të këndshme në fytyrë, por nuk është i përshtatshëm për vajrat natyrale që veprojnë si mbrojtje. Uji i vakët është më i këndshëm për fytyrën tuaj.

Shpëlarja: Nëse nuk e shpërlajmë mirë fytyrën pas ndonjë trajtimi, do të vjen deri te mbyllja e poreve dhe tharja e lëkurës. Linjat përgjatë nofullës, së bashku me zonat e flokëve dhe hundës, janë më të lëna pas dore kur shpërlajmë sapunin.

Fshirja me peshqir: Kur fshini fytyrën, mos e fshini atë me një peshqir, sepse në këtë mënyrë e zgjatni lëkurën, duke dëmtuar elasticitetin natyral të lëkurës.

Kremi hidratues: Për ta absorbuar lëkura në mënyrë më efektive kremin hidratues, aplikoni atë menjëherë pas pastrimit, përderisa lëkura është ende e lagshtë. E njëjta gjë vlen edhe për serumet dhe produktet për trajtim të veçantë. Nëse prisni që lëkura të thahet plotësisht, përbërësit aktivë të kremit vështirë se mund të depërtojnë në lëkurë.

Mos kini frikë nga vajrat kozmetike: Për një kohë të gjatë, vajrat kozmetike konsideroheshin si armik i lëkurës, por tani kjo ka ndryshuar. Ekspertët thonë se çdo lloj i lëkurës mund të përfitojë në qoftë se pastrohet me vaj, duke përfshirë edhe lëkurën e yndyrshme. Vaji i mirë pastron poret e ndotura dhe largon bakteret, duke ndihmuar në revitalizimin e lëkurës. Mund të provoni vajin me cilësi të lartë nga bajamet, farat e kajsisë, farat e rrushit, ose vaj luledielli të zakonshëm.
miri_love
miri_love

Numri i postimeve : 63
Join date : 29/05/2014

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi