Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 78 më Tue Mar 26, 2019 2:49 am
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2586 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Bima që shëron kancerin e mitrës, dhimbjet e dhëmbit dhe sëmundjet e lëkurës

Shko poshtë

Bima që shëron kancerin e mitrës, dhimbjet e dhëmbit dhe sëmundjet e lëkurës Empty Bima që shëron kancerin e mitrës, dhimbjet e dhëmbit dhe sëmundjet e lëkurës

Mesazh nga elona prej Wed Jan 13, 2016 12:35 pm

Bima që shëron kancerin e mitrës, dhimbjet e dhëmbit dhe sëmundjet e lëkurës Auto_bi1452683436
Bima Bar Veshi (lat. Sempervivum) më së miri përshkruhet nga emri i saj latin, që në përkthim do të thotë "gjithmonë e gjallë". E karakterizojnë gjethet e saj të trasha përplot me ujë. Kjo bimë është e pasur me taninë, mukozë bimale, vaj, transmeton gazeta Kosova Sot Online.
Hulumtimet kanë vërtetuar se posedon flavonoide dhe karbohidrate. Mund të përdoret në formë të lëngut, shtresave të lyera, yndyrë, tinkturë dhe çaj. Është ilaç tradicional për dhimbjet e veshit. Lëngu i saj shkrin dyllin e tepërt në vesh dhe pakëson dhimbjet.
Mjafton që 2 deri 3 ml lëng nga gjetet t’i futni në vesh, të rrini shtrirë pakëz dhe pas disa minutave të lejoni që lëngu të rrjedhë nga veshi. Kjo bimë ka efektin e ngjashëm sikurse edhe aloe vera, e cila është e njohur në shërimin e problemeve të ndryshme të lëkurës.
Me këtë bimë mund të shëroni: sytë, plagët dhe të thatit, urdhjen, lëkurën e fortë në thembra. Lëngu i bimës mund të konsumohet ose të shpëlahet goja në rast të bronkitisit, dhimbjes së dhëmbit, veshit apo fytit, e nëse e përzieni me mjaltë shëron miomën dhe cistet në mitër.
(Kosova Sot)

elona

Numri i postimeve : 25
Join date : 25/10/2015

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi