Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Ekonomia e Kosovës në rrezik

Shko poshtë

Ekonomia e Kosovës në rrezik

Mesazh nga Dardania prej Thu Jun 16, 2011 12:14 am


Ekonomia e Kosovës në rrezik

Ekonomia e Kosovës mund të përballet me rreziqe të mëdha duke u nisur nga konkludimet e publikuara nga misionarët e Fondit Monetar Ndërkombëtar. Sipas vlerësimeve të fundit të FMN-së, rreziqet mund të vijnë për shkak të dështimit të politikave për zhvillim ekonomik dhe mundësisë së shfaqjes së trazirave politike.

Sipas analizave që publikuara në dokumentin e FMN-së, rritja ekonomike për vitet 2011-2012 e paraparë në masën prej afro 5 për qind nuk do ta ketë efektin e vet, pasi mbetet nën hijen e inflacionit apo shtrenjtimit të produkteve që do të shkojë në masën prej 8 për qind brenda këtyre dy viteve, shkruan Koha Ditore.

Këta dy faktorë, sipas letrës së FMN-së, paraqesin rreziqet e brendshme të dështimit ekonomik. Ndërkohë, rritja e dobët ekonomike që sipas analistëve të FMN-së po e përcjell Evropën ndikon në zvogëlimin e remitancave nga të cilat varet një pjesë e mirë e ekonomive familjare.

“Modeli i rritjes ekonomike të Kosovës duhet të riorientohet. Një sërë kufizimesh pengojnë zhvillimin e një sektori të tregtimit. Infrastruktura mungon, sidomos në fushën e transportit dhe të furnizimit me energji. Kapaciteti i kufizuar administrativ dhe gjyqësor pengojnë klimën e biznesit. Nivelet e aftësive të pjesës më të madhe të fuqisë punëtore janë modeste, duke pasqyruar ndërprerje ndër të tjera në ofrimin e arsimit para pavarësisë”, thuhet në letrën e FMN-së.
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi